W czwartek (23 października) Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach zainauguruje kolejny rok akademicki Uniwersytetu Licealisty. To unikatowa propozycja dla osób, które swoją przyszłość chcą związać z medycyną.

Projekt realizowany jest przez Wydział Lekarski Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a jego celem jest popularyzacja studiów w obszarze medycznym, pogłębianie wiedzy i zainteresowań licealistów w zakresie nauk ścisłych, a także zainteresowanie najzdolniejszych z nich nauką w Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

W projekcie edukacyjnym mogą brać udział uczniowie drugiej i trzeciej klasy liceum, które zawarło porozumienie z SUM w zakresie sprawowania opieki merytorycznej. W tej chwili współpracę z uczelnią podjęło już 26 placówek, a wciąż zgłaszają się kolejne. Do projektu może przystąpić każde liceum przeprowadzające egzamin maturalny z biologii i chemii w zakresie rozszerzonym.

Rekrutacja do tegorocznego projektu edukacyjnego odbywała się stopniowo. Do udziału mogli zgłosić się uczniowie, którzy uzyskali w poprzednim roku szkolnym ocenę co najmniej dobrą, z przedmiotów biologia, chemia, matematyka i fizyka lub posiada inne osiągnięcia np. uczestnictwo w olimpiadach (zawody II lub III stopnia). O przyjęciu do programu decydował wynik przeprowadzonego testu. W ten sposób wyłoniono 40 najlepszych uczniów.

Przez cały rok szkolny, pod okiem pracowników naukowo-dydaktycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, będą zapoznawać się z takimi dziedzinami wiedzy jak genetyka medyczna, fizjologia, anatomia, biochemia z elementami diagnostyki laboratoryjnej i zdrowie publiczne.

Zajęcia poprowadzą m.in.: prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, kierownik Zakładu Promocji Zdrowia i Leczenia Otyłości, dr hab. Halina Jędrzejowska-Szypułka - pracownik Katedry i Zakładu Fizjologii, dr hab. Tomasz Francuz, kierownik Katedry i Zakładu Biochemii oraz prof. dr hab. Grzegorz Bajor, kierownik Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej.

Po zakończeniu cyklu kształcenia licealiści biorący udział w projekcie będą mogli przystąpić do egzaminu końcowego organizowanego przez SUM w formie konkursu ogólnopolskiego dla uczestników Uniwersytetu Licealisty. Laureaci konkursu uzyskają dodatkowa liczbę punktów w postępowaniu rekrutacyjnym, co pozwoli im na uzyskanie wyższej lokaty na liście rankingowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH