Katowice: doktorat Honoris Causa dla profesora Larsa Rydena

Profesor Lars Ryden, otrzyma w piątek (3 grudnia) tytuł Doktora Honoris Causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie kardiologii.

Prof. Ryden to wieloletni kierownik Kliniki Kardiologii Karolinska Institutet w Sztokholmie oraz członek Komitetu noblowskiego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, autor ponad 550 prac naukowych i laureat wielu prestiżowych nagród w dziedzinie kardiologii

Uroczystość poprowadzi i akt promocji nada rektor SUM, prof. dr hab. Ewa Małecka-Tendera. Uroczystą mowę pochwalną wygłosi promotor doktoratu prof. dr. hab. Michał Tendera.

Profesor Ryden jest współzałożycielem międzynarodowej organizacji Chronic Disease Alliance. Za swoją działalność był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Otrzymał między innymi złoty medal Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i szwedzki złoty medal Pro Patria. 

Jest członkiem honorowym Królewskiego Towarzystwa Lekarskiego Wielkiej Brytanii i wielu narodowych towarzystw kardiologicznych, w tym francuskiego, czeskiego, greckiego i polskiego. 

Szczególne uznanie wzbudzają fundamentalne prace profesora Rydena w dziedzinie kardiodiabetologii. Lars Ryden wykazał, że u ponad połowy chorych z zawałem serca występują zaburzenia przemiany glukozy, które mogą być skutecznie leczone przy pomocy insuliny. 

Profesor Ryden podjął też wiele inicjatyw o znaczeniu międzynarodowym, m.in. był współtwórcą wspólnych dla Europy i USA zaleceń dotyczących postępowania w przypadku migotania przedsionków. 

Szwedzki lekarz i naukowiec jest uznawany za jedną z najwybitniejszych postaci współczesnej światowej kardiologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH