Katowice: Śląski Uniwersytet Medyczny ma nowe herb i logo Pięć krzyży medycznych w herbie określa liczbę wydziałów oraz profil uczelni. Na tarczy umieszczona jest także data - 1948, czyli rok powstania ówczesnej Akademii Lekarskiej. Fot. Materiały prasowe

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach zmienia swój wizerunek. Modyfikacji uległy zarówno herb, jak i logo uczelni. Nowy logotyp SUM skonstruowany jest na bazie okręgu ze stylizowanych liter skróconej nazwy Uczelni oraz krzyża medycznego, określającego jej profil kształcenia.

Jak przypomina prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, Prorektor ds. Rozwoju i Promocji Uczelni SUM, poprzednie logo powstało niemal 10 lat temu.

- Przez ten czas w Uczelni zaszły ogromne zmiany, powstało nowoczesne zaplecze dydaktyczne i naukowe, w edukacji studentów zaczęliśmy korzystać z coraz bardziej zaawansowanych zdobyczy techniki. Na tym tle dotychczasowy znak wydawał się zbyt staroświecki, a jego dekoracyjna forma sprawiała, że nie był wystarczająco czytelny dla odbiorcy. Nowe logo, dzięki swojej prostocie i minimalizmowi będzie lepiej rozpoznawalne i znacznie łatwiejsze do zapamiętania niż poprzednie - tłumaczy prof. Skrzypulec-Plinta.

Nowy jest też herb, który nawiązuje do historii Uczelni.

- Niedługo SUM będzie obchodził 70-lecie swego istnienia. To dobra okazja, by przypomnieć początki naszej Alma Mater. Dlatego herb nawiązuje do dawnego znaku heraldycznego Bytomia - kolebki Uniwersytetu - wyjaśnia Prorektor ds. Rozwoju i Promocji Uczelni SUM.

Pięć krzyży medycznych w herbie określa liczbę wydziałów oraz, podobnie jak w przypadku logo, profil Uczelni. Na tarczy umieszczona jest także data - 1948, czyli rok powstania ówczesnej Akademii Lekarskiej, która mieściła się w historycznych granicach Bytomia (Rokitnica), co podkreśla fakt obecnych przy tarczy trzymaczy, które w przeszłości często stosowane były w herbie tego miasta. Kształt tarczy wzorowany jest na herbie Władysława Opolczyka z Herbarza Geldrii.

Poprzeczne, mocne pasy w klinie Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach symbolizują pokłady węgla, charakterystyczne dla górniczego charakteru regionu. Zmianie uległy również symbole szpitali.

- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach oraz jednostki, dla których Uczelnia jest podmiotem tworzącym posługiwały się różniącymi się od siebie znakami graficznymi. Wprowadzenie wspólnych elementów logo pozwoli jednoznacznie identyfikować jednostki kliniczne Uczelni wśród innych działających na rynku - informuje dr hab. Damian Czyżewski, Prorektor ds. Klinicznych SUM.

Nowe logo będzie wykorzystywane m.in. na materiałach promocyjnych, a także informacyjnych Uczelni, takich jak papier firmowy, wizytówki itp. Autorem znaków graficznych jest graficzka Kamila Miłoń, która w ubiegłym roku dołączyła do zespołu Działu Karier Studenckich i Promocji Uczelni.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH