Katowice: SUM poprowadzi warsztaty z komunikacji dla przyszłych lekarzy

Projekt Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dot. warsztatów komunikacji i staży dla przyszłych lekarzy, został zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Kompetencji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Celem projektu pt. ''Jak rozmawiać, żeby dobrze leczyć? Warsztaty komunikacji i staże dla przyszłych lekarzy'' jest zwiększenie umiejętności komunikacyjnych: efektywne słuchanie, komunikacja niewerbalna, umiejętność współpracy z pacjentem, umiejętność czytelnego przekazywania potrzebnych pacjentowi informacji i instrukcji, w tym informacji trudnych.

Program skierowany jest do studentów ostatniego semestru jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim prowadzonym na Wydziale Lekarskim w Katowicach oraz Wydziale Lekarskim z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu.

Projekt ma charakter pilotażowy, planuje się, że w warsztatach z zakresu komunikacji z pacjentem udział weźmie 60 studentów, a 30 odbędzie staż (m.in. w hospicjach oraz na oddziałach onkologicznych i pediatrycznych.)

Kształtowanie kompetencji miękkich w obszarze ochrony zdrowia jest konieczne, o czym świadczą m.in. ogólnopolskie badania prowadzone przez Naczelną Izbę Lekarską we współpracy z Polską Akademią Nauk. Wyniki wskazują, iż wśród 1600 lekarzy do 35 roku życia tylko 8 proc. ankietowanych uważa, że ich kompetencje w zakresie relacji z pacjentami są wysokie.

Zaledwie 3 proc. badanych ocenia wysoko swoje umiejętności przekazywania trudnych wiadomości i wspierania pacjentów i ich rodzin w traumatycznych sytuacjach. Aż 65 proc. lekarzy zgłasza potrzebę zwiększenia swoich kompetencji w budowie relacji z pacjentami.

Pilotażowy Program Rozwoju Kompetencji jest finansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach działania 4.1 ''Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy'', poddziałania 4.1.1 Na podstawie wniosków z pilotażu powstanie docelowa formuła programu, finansowana w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w perspektywie finansowej 2014-2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH