Katowice: SUM podsumowuje rekrutację - ponad 14 tys. kandydatów Śląski Uniwersytet Medyczny ma największy spośród wszystkich uczelni limit miejsc na kierunek lekarski - aż 650 indeksów. Fot. Materiały prasowe

O miejsca na studiach stacjonarnych I stopnia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach walczy ponad 14 tys. kandydatów. W porównaniu z poprzednim rokiem to o ponad 1,7 tys. osób więcej. Największy wzrost liczby chętnych odnotowano na kierunku lekarskim.

Jak podaje Śląski Uniwersytet Medyczny, liczba kandydatów na kierunek lekarski - w stosunku do poprzedniego roku - wzrosła o niemal 700 osób. W sumie o przyjęcie na kierunek lekarski stara się ponad 6450 maturzystów. SUM ma największy spośród wszystkich uczelni limit miejsc na ten kierunek - aż 650.

Na kierunek lekarsko-dentystyczny zgłosiło się ponad 3 tys. kandydatów tj. o 550 więcej niż rok temu (24 na jedno miejsce). Na trzecim miejscu, podobnie jak w poprzednich latach, uplasowała się farmacja (prawie 1100 kandydatów). 50 proc. więcej kandydatów niż przed rokiem zanotowano na kierunku położnictwo i kosmetologia, na pielęgniarstwie wzrost ten wyniósł 30 proc.

Osoby, które jeszcze nie zdecydowały się na wybór studiów mogą wciąż skorzystać z oferty Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Miejsca czekają na kierunkach: zdrowie publiczne oraz zarządzanie ryzykiem zdrowotnym. Ten ostatni zostanie uruchomiony po raz pierwszy.

- To pasjonujące i interdyscyplinarne studia łączące w sobie różne dziedziny nauki i dające szerokie możliwości zatrudnienia. Są doskonałym wyborem dla osób, które mają wszechstronne zainteresowania w zakresie nauk przyrodniczych, takich jak biologia, chemia, czy fizyka. Co więcej, student ma możliwość nauki w systemie tradycyjnym (poniedziałek-piątek) lub piątkowo-sobotnim, co pozwala na połączenie bezpłatnych studiów z pracą zawodową - informuje Agata Kalafarska-Winkler, rzecznik prasowy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dodaje, że zwiększające się zapotrzebowanie na działania o charakterze profilaktycznym oraz prozdrowotnym powoduje, że rośnie popyt na absolwentów obu kierunków.

Wciąż prowadzony jest także nabór na studia II stopnia ( m.in. neurobiologię i coaching medyczny) oraz studia niestacjonarne.

SUM kształci na 15 kierunkach studiów, prowadzonych w formie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Oprócz nauczania w języku polskim, od 20 lat uczelnia kształci przyszłych lekarzy w języku angielskim, a od roku akademickiego 2014/2015 prowadzi studia w języku angielskim na kierunkach lekarsko-dentystycznym, farmacja, pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, zdrowie publiczne oraz dietetyka. 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH