Katowice: SUM otwiera Centrum Dydaktyki

W poniedziałek (24 września) Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach otwiera największe i najnowocześniejszego w Polsce Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej.

Budowa Centrum została w większości sfinansowana ze środków unijnych. Inwestycja ma zapewnić studenom medycyny dostęp do nowoczesnych narzędzi dydaktycznych.

Centrum zostało wyposażone m.in w kilkaset fantomów szkoleniowych, od bardzo prostych, przeznaczonych np. do nauki mierzenia ciśnienia krwi, do zaawansowanych manekinów do nauki zabiegów ratowniczych. Studenci przygotowani teoretycznie będą ćwiczyć na fantomach i modelach szkoleniowych, które pozwolą na zastosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce oraz naukę umiejętności manualnych.

Symulatory pacjenta pozwolą połączyć zdobytą wiedzę i umiejętności w symulowanej sytuacji klinicznej. Studenci będą wykorzystywać całą dotychczas zdobytą wiedzę i trenować umiejętności niezbędne w ich przeszłej pracy, takie jak podejmowanie decyzji w sytuacji stresu i pod presją czasu, wdrożenia prawidłowego postępowania, pracy w zespole i kierowania zespołem, prowadzenia wywiadu, właściwej komunikacji z personelem, pacjentem i rodziną pacjenta.

Kształcenie w Centrum ma nauczyć studentów samodzielnego uczenia się, gdyż umiejętność ta jest szczególnie istotna w zawodach medycznych. Nauka w Centrum pozwoli na lepsze przygotowanie studentów do kontaktu z pacjentami zwiększając jednocześnie ich komfort i bezpieczeństwo.

Z zasobów Centrum korzystają studenci kierunków lekarskich, kierunku lekarsko-dentystycznego, farmacji, biotechnologii i neurobiologii, a w ograniczonym zakresie ratownictwa medycznego i położnictwa. Zadaniami Centrum są podniesienie jakości kształcenia oraz lepsze przygotowanie absolwentów do podjęcia przyszłej pracy w wybranym zawodzie.

W przyszłości możliwe będzie wprowadzenie nauczania z wykorzystaniem standaryzowanych pacjentów czy prowadzenie obiektywnych strukturyzowanych egzaminów klinicznych (OSCEs).

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH