KRDL: nie będą specjalistami, bo minister nie wydał rozporządzenia KRDL: nie będą specjalistami, bo minister nie wydał rozporządzenia. Fot. Archiwum

Diagności laboratoryjni nie będą mogli rozpocząć specjalizacji w najbliższym postępowaniu kwalifikacyjnym - alarmuje Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych. Powodem jest brak rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie.

Zgodnie z przepisami ustawy z 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1384), wniosek o rozpoczęcie specjalizacji na najbliższe postępowanie kwalifikacyjne może być składany od 15 listopada do 15 grudnia 2016 r.

Pomimo wielokrotnych wystąpień Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych do ministra zdrowia o pilne wydanie rozporządzenia, które określi zasady i tryb odbywania specjalizacji przez diagnostów laboratoryjnych (w szczególności chodzi o określenie dziedzin, w których diagności laboratoryjni będą mogli ubiegać się o rozpoczęcie specjalizacji), w dalszym ciągu brak jest stosowanych regulacji w przedmiotowym zakresie - wskazuje KRDL.

Na skutek braku rozporządzenia w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez diagnostów laboratoryjnych niemożliwe będzie również uzyskanie przez jednostki szkolące akredytacji do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie, a tym samym złożenie przez diagnostów laboratoryjnych wniosku o rozpoczęcie specjalizacji w terminie od 15 listopada do 15 grudnia br.

KRDL przypomina, że projekt rozporządzenia w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez diagnostów laboratoryjnych był przekazany do konsultacji publicznych 10 maja 2016 r. z 21-dniowy terminem zgłaszania uwag. Konferencja uzgodnieniowa odbyła się 18 lipca, a obecnie wciąż brak jest rozporządzenia o specjalizacji i uzyskiwaniu tytułu specjalisty przez diagnostów laboratoryjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH