Jażdż-Zaleska: chcemy równych praw dla szpitali samorządowych

Niepubliczne szpitale samorządowe uważają, że po 10 latach funkcjonowania należy je traktować na równi z innymi podmiotami, zarówno gdy idzie o dostęp do środków unijnych i państwowych, jak i o opodatkowanie - to najważniejsze przesłanie przedstawicieli szpitali samorządowych skierowane do MZ.

Jak już informowaliśmy, 18 lutego w Kluczborku odbyła się V Ogólnopolska Konferencja Niepublicznych Szpitali Samorządowych. Była poświęcona szansom i oczekiwaniom szpitali w nowej perspektywie ustawodawczej.

Renata Jażdż-Zaleska, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych po zakończonych obradach powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl, że w związku z objęciem stanowiska prezesa oddziału NFZ w Lublinie przez dotychczasowego wiceprezesa OSNSS Krzysztofa Tuczapskiego, zarząd Stowarzyszenia serdecznie podziękował mu za merytoryczną pracę na rzecz organizacji. Renata Jażdż-Zaleska podkreśliła, że dał się poznać jako doskonały ekspert podczas tworzenia projektów ustaw i rozporządzeń w ochronie zdrowia.

W skład zarządu OSNSS powołano Leszka Czarnobaja, prezesa szpitalnej spółki samorządowej z Kwidzynia, wcześniej odpowiedzialnego za zdrowie wicemarszałka na Pomorzu.

W konferencji udział wzięło około 90 osób: prezesi spółek samorządowych, starostowie, wojewoda opolski, wiceprezydent PR, przedstawiciele samorządu lekarskiego i pielęgniarskiego, stacji krwiodawstwa, aptekarze.

Mówiono m.in. o niezapłaconych nadwykonaniach za lata 2008-2010 rok. Dyrektorzy szpitali, którzy w wyniku procesów sądowych wyegzekwowali od NFZ zapłatę, opowiadali o doświadczeniach z tym związanych. Poruszono również problem braku rozporządzeń MZ, które miały łagodzić warunki, na jakich świadczeniodawcy przystępują do konkursu ofert.

Uczestniczący w obradach wiceminister zdrowia Marek Haber stwierdził, że w momencie wejścia w życie ustawy o działalności leczniczej przestanie funkcjonować rządowy program pomocy jednostkom samorządu terytorialnego, które przejęły zobowiązania zlikwidowanego SP ZOZ – tzw. plan B. Stwierdził, że oznacza to praktycznie bardzo mało czasu dla tych, którzy jeszcze nie złożyli wniosków w sprawie przekształceń.

Z kolei Piotr Warczyński, dyrektor Departamentu Ochrony i Organizacji Zdrowia MZ omówił inne projekty ustaw, zwracając uwagę na strategiczny charakter uregulowań dotyczących m.in badań klinicznych, ustawy refundacyjnej, ustawy o informacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH