Japońska fundacja wspiera polskiego badacza z zakresu otyłości Japońska fundacja wspiera polskiego badacza z zakresu otyłości. Fot. Archiwum

Wojciech Błogowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego (UZ) otrzymał od japońskiej fundacji Tanita Healthy Weight Community Trust grant na badania naukowe w wysokości 1 mln jenów japońskich (ok. 40 tys. zł). Naukowiec jest wybitnym badaczem w zakresie otyłości oraz onkologii gastroenterologicznej.

Grant pozwoli na sfinansowanie badań prowadzonych na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu UZ przez dr. hab. Wojciecha Błogowskiego.

- Przyznanie finansowania ze strony międzynarodowej fundacji TANITA na ten projekt jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Dzięki temu wsparciu nasz Zespół będzie prowadził badania nad nowymi czynnikami biochemicznymi, które mogą okazać się kluczowe w promowaniu rozwoju nowotworów trzustki u pacjentów z nadmierną masą ciała - powiedział PAP dr hab. Wojciech Błogowski.

Jak poinformowała PAP rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko, naukowiec skupia się na poznawaniu patogenezy otyłości oraz nowotworów przewodu pokarmowego u ludzi. Poszukuje też czynników biochemicznych i molekularnych odpowiedzialnych za występowanie zwiększonego ryzyka występowania tych nowotworów u osób otyłych.

Jak dodała, otrzymanie grantu jest dużym wyróżnieniem dla młodego naukowca, w tym roku bowiem przyznano zaledwie dziewięć grantów, z czego jedynie trzem osobom spoza Japonii. Oprócz profesora UZ otrzymali je badacze ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Wielkiej Brytanii.

We wtorek (13 grudnia) w sali Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego odbędzie się uroczystość przekazania grantu dla naukowca przez europejskiego przedstawiciela Tanita Healthy Weight Community Trust.

Wojciech Błogowski pochodzi ze Szczecina. Studia na Wydziale Lekarskim Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego ukończył w 2009 roku. Doktorat obronił trzy lata później, a rok później uzyskał stopień doktora habilitowanego. Od 2013 roku pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Zielonogórskim, obecnie na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu.

Mimo młodego wieku prof. Błogowski ma na koncie wiele publikacji w wysoko cenionych czasopismach naukowych i jest laureatem licznych prestiżowych nagród naukowych przyznanych m.in. przez Amerykańskie Towarzystwo Endokrynologii czy Amerykańskie Towarzystwo Badań Klinicznych i Translacyjnych.

Od wielu lat współpracuje również jako ekspert/recenzent z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami naukowymi przyznającymi środki finansowe na badania naukowe, m.in. z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Włoskim Ministerstwem Zdrowia.

Firma Tanita jest światowym liderem w produkcji precyzyjnych wag elektronicznych i analizatorów tkanki tłuszczowej, mięśniowej i wody w organizmie człowieka. W 1990 r. założyła fundację i laboratorium badające wpływ otyłości na jakość życia.

Fundacja corocznie ogłasza międzynarodowy konkurs na projekty badawcze dotyczące problematyki utrzymania prawidłowej masy ciała i badań nad otyłością u ludzi. Każdego roku przyznaje kilka grantów.

Błogowski otrzymuje grant Tanity po raz drugi - pierwszy został mu przyznany w 2013 r., wówczas był to również 1 mln jenów japońskich.

Czytaj: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH