
Większość państwowych wyższych uczelni medycznych nie wprowadza w tym roku nowych kierunków i specjalności na studiach I i II stopnia. Nieliczne nowości wskazują jednak dwa obszary, które są obecnie w polu widzenia tworzących oferty edukacyjne: nowoczesne technologie w medycynie i starzejące się społeczeństwo.
Collegium Medicum UMK od roku akademickiego 2014/2015 wzbogaca ofertę Wydziału Lekarskiego o studia optyki okularowej z elementami optometrii. Celem kształcenia na tym kierunku jest edukacja studentów w zakresie diagnostyki wad wzroku oraz zaopatrzenia pacjentów w wyroby medyczne służące do ich korekcji, jak okulary czy soczewki kontaktowe.
Nowy kierunek ma przygotować absolwenta do samodzielnego prowadzenia warsztatu optyka okularowego, do właściwego doboru opraw okularowych oraz zapewnić wiedzę z zakresu doboru korekcji okularowej i aplikacji soczewek kontaktowych.
Absolwenci tego kierunku będą przygotowani do współdziałania z okulistą lub optometrystą w zakresie pomiaru refrakcji oka oraz okulistą w zakresie skomplikowanych przypadków wad wzroku i schorzeń okulistycznych.
- Dodatkowo kształcenie na tym kierunku obejmuje wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu komunikacji oraz finansów i zarządzania, co przygotowuje do pracy w jednostkach organizacyjnych służby zdrowia, jak również prowadzenia własnego przedsiębiorstwa w obszarze ochrony zdrowia - wyjaśnia Katarzyna Dąbrowska, kierownik Biura Prorektora ds. Collegium Medicum.
Protetyk słuchu partnerem laryngologa
Z kolei Uniwersytet Medyczny w Poznaniu do oferty edukacyjnej wprowadził kierunek: protetyka słuchu. Studenci, którzy go wybiorą, mają uzyskać wiedzę z zakresu nauk medycznych związanych z procesem słyszenia oraz specjalistycznych przedmiotów takich jak audiologia, audiometria mowy czy też topodiagnostyka układu słuchowego.
Po studiach mają stać się ''skutecznym partnerem lekarza laryngologa czy też audiologa, doskonałym technikiem, a co najważniejsze cennym pracownikiem'' - głosi opis kierunku. Potencjalne miejsca pracy to gabinety protetyki słuchu, pracownie audiometryczne i otoplastyczne oraz jednostki badawcze.
Jak informuje Rynek Zdrowia dr Dorota Hojan-Jezierska, kierownik Pracowni Protetyki Słuchu, idea uruchomienia studiów drugiego stopnia Protetyki Słuchu na Wydziale Lekarskim II UM w Poznaniu, powstała z chęci uzupełnienia oferty dydaktycznej istniejącej obecnie w Polsce i podniesienia kwalifikacji absolwentów studiów pierwszego stopnia tego kierunku.
- Praca protetyka słuchu wymaga ciągłego rozwoju naukowego i doskonalenia zawodowego wynikającego z postępu technologicznego. Zawód protetyka słuchu wymaga wszechstronnej wiedzy z zakresu nauk medycznych, technicznych, przyrodniczych, jak również ekonomicznych - wyjaśnia Dorota Hojan-Jezierska.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 21:46 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- 21:00 Jak rozmawiać o homoseksualności pacjenta? Te warsztaty to pomysł samych studentów medycyny
- 20:36 Prof. Poloński: telemonitoring to metoda uzupełniająca, a nie panaceum na wszystko
- 20:25 Łódź: dyrektor szpitala wniósł o kontrolę L4 pielęgniarek
- 19:25 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 18:55 Zmarł Chilijczyk uważany za najstarszego człowieka na świecie. Miał...
- 18:15 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 17:55 AOTMiT o posiedzeniu Rady Przejrzystości 23 kwietnia
- 1 Pielęgniarki z Ukrainy nie będą pracować w polskich szpitalach jako pielęgniarki?
- 2 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 3 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 4 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 5 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 6 Naukowcy z Cambridge zbadali, ile drinków tygodniowo skraca życie
- 7 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych