Jakie nowości szykują studentom uczelnie medyczne?

Większość państwowych wyższych uczelni medycznych nie wprowadza w tym roku nowych kierunków i specjalności na studiach I i II stopnia. Nieliczne nowości wskazują jednak dwa obszary, które są obecnie w polu widzenia tworzących oferty edukacyjne: nowoczesne technologie w medycynie i starzejące się społeczeństwo.

Collegium Medicum UMK od roku akademickiego 2014/2015 wzbogaca ofertę Wydziału Lekarskiego o studia optyki okularowej z elementami optometrii. Celem kształcenia na tym kierunku jest edukacja studentów w zakresie diagnostyki wad wzroku oraz zaopatrzenia pacjentów w wyroby medyczne służące do ich korekcji, jak okulary czy soczewki kontaktowe.

Nowy kierunek ma przygotować absolwenta do samodzielnego prowadzenia warsztatu optyka okularowego, do właściwego doboru opraw okularowych oraz zapewnić wiedzę z zakresu doboru korekcji okularowej i aplikacji soczewek kontaktowych.

Absolwenci tego kierunku będą przygotowani do współdziałania z okulistą lub optometrystą w zakresie pomiaru refrakcji oka oraz okulistą w zakresie skomplikowanych przypadków wad wzroku i schorzeń okulistycznych.

- Dodatkowo kształcenie na tym kierunku obejmuje wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu komunikacji oraz finansów i zarządzania, co przygotowuje do pracy w jednostkach organizacyjnych służby zdrowia, jak również prowadzenia własnego przedsiębiorstwa w obszarze ochrony zdrowia - wyjaśnia Katarzyna Dąbrowska, kierownik Biura Prorektora ds. Collegium Medicum.

Protetyk słuchu partnerem laryngologa
Z kolei Uniwersytet Medyczny w Poznaniu do oferty edukacyjnej wprowadził kierunek: protetyka słuchu. Studenci, którzy go wybiorą, mają uzyskać wiedzę z zakresu nauk medycznych związanych z procesem słyszenia oraz specjalistycznych przedmiotów takich jak audiologia, audiometria mowy czy też topodiagnostyka układu słuchowego.

Po studiach mają stać się ''skutecznym partnerem lekarza laryngologa czy też audiologa, doskonałym technikiem, a co najważniejsze cennym pracownikiem'' - głosi opis kierunku. Potencjalne miejsca pracy to gabinety protetyki słuchu, pracownie audiometryczne i otoplastyczne oraz jednostki badawcze.

Jak informuje Rynek Zdrowia dr Dorota Hojan-Jezierska, kierownik Pracowni Protetyki Słuchu, idea uruchomienia studiów drugiego stopnia Protetyki Słuchu na Wydziale Lekarskim II UM w Poznaniu, powstała z chęci uzupełnienia oferty dydaktycznej istniejącej obecnie w Polsce i podniesienia kwalifikacji absolwentów studiów pierwszego stopnia tego kierunku.

- Praca protetyka słuchu wymaga ciągłego rozwoju naukowego i doskonalenia zawodowego wynikającego z postępu technologicznego. Zawód protetyka słuchu wymaga wszechstronnej wiedzy z zakresu nauk medycznych, technicznych, przyrodniczych, jak również ekonomicznych - wyjaśnia Dorota Hojan-Jezierska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH