Internet: nowe źródło wiedzy

Internetowa biblioteka ułatwi dostęp do publikacji naukowych.

Wirtualna Biblioteka Nauki, umożliwiająca wszystkim pracownikom nauki, doktorantom i studentom bezpłatny dostęp do najbardziej prestiżowych i wartościowych publikacji naukowych, została uruchomiona w piątek (5 lutego) przez resort nauki.

– To przełomowe wydarzenie w polskiej nauce – oceniła minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Według niej, z biblioteki potencjalnie może skorzystać ok. tysiąca instytucji naukowych m.in. instytuty PAN, jednostki badawczo-rozwojowe oraz publiczne i prywatne uczelnie.

Jak poinformowała, Ministerstwo Nauki, poprzez zakup licencji krajowych, udostępni jednostkom naukowym bazy danych takie jak: Web of Science (z archiwizacją), Springer, EBSCO Publishing, Science Direct, Journal Citation Reports i CPCI. Ponadto MNISW dofinansuje dostęp do: Nature, Math, Science, Scopus oraz Source OECD. Do tej pory możliwość korzystania z takich danych zastrzeżona była wyłącznie dla członków naukowych konsorcjów, zobowiązanych do współfinansowania kosztów zakupu licencji z własnych środków. Według resortu, teraz każdy badacz – zarówno z prestiżowej uczelni, jak i z małej niepublicznej szkoły wyższej – zyska równy dostęp do światowych publikacji, a tym samym równe szanse na naukowy sukces.

Warunkiem dostępu do Biblioteki jest rejestracja.

– W praktyce korzystanie z Biblioteki jest bardzo proste. Każdy komputer, którego adres IP jest zarejestrowany w tym systemie, będzie rozpoznawalny. To oznacza, że w dostępie do Biblioteki nie będą wymagane indywidualne hasła dostępu do Biblioteki – wyjaśniła wiceminister nauki Maria Orłowska.

Koszt licencji na zakup naukowych baz danych w 2010 r. wyniósł ok. 150 mln zł (z budżetu państwa). Jak zapewnia resort, ministerstwo w kolejnych latach będzie kontynuować ten zakup.

Więcej informacji o nowej inicjatywie ministerstwa na www.wbn.edu.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH