Instytut Zachodni przygotował folder promujący polskich naukowców w Niemczech Fot. Archiwum

Folder prezentujący Polaków pracujących w niemieckich ośrodkach naukowych (także medycznych) przygotował Instytut Zachodni w Poznaniu. Jego stworzenie i promocja w niemieckich mediach i instytucjach to element projektu "Polscy naukowcy w Niemczech".

Cele przedsięwzięcia to promocja dorobku polskich badaczy pracujących w Niemczech, oraz intensyfikacja niemiecko-polskiej współpracy naukowej. Dzięki projektowi naukowcy polscy i niemieccy mają szanse poznać się wzajemnie oraz rozpocząć współpracę naukową. Polscy naukowcy biorący udział w projekcie liczą na lepszą współpracę między jednostkami badawczymi obu krajów.

Do niemieckich ośrodków akademickich rozesłany został już stworzony w ramach projektu folder z wybranymi sylwetkami zarówno młodych, jak i doświadczonych badaczy, którzy odnoszą sukcesy w niemieckich instytucjach naukowych.

- Rekrutacja uczestników projektu nie była łatwa. W folderze opisującym polskich naukowców w Niemczech, oraz na stronie projektu zamieszczono profile 21 osób. Z kolei grupa w serwisie społecznościowym LinkedIn ma 59 uczestników - mówił PAP dyrektor Instytutu Zachodniego Michał Nowosielski. Jak dodał, folder został też rozesłany do niemieckich dziennikarzy, by mieli szanse zapoznać się z dorobkiem promowanych Polaków.

- Niebawem podejmiemy działania mające na celu bardziej bezpośredni kontakt z dziennikarzami. Planujemy także zorganizowanie w Berlinie konferencji propagującej polskich naukowców w Niemczech oraz przedstawiającej efekty projektu. Uzyskaliśmy na nią finansowanie z Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki - podkreślił.

Wśród naukowców, którzy znaleźli się w przygotowanym przez IZ folderze jest m.in. neurobiolog Dorota Badowska, która pracuje w Instytucie Medycyny Eksperymentalnej Maxa Plancka w Getyndze. Prowadzi badania nad genetycznymi i środowiskowymi uwarunkowaniami schizofrenii. Jej zdaniem, wszelkie działania na rzecz integracji między Polską a Niemcami są potrzebne.

Badowska ma też nadzieję, że projekt ułatwi nawiązywanie współpracy między grupami badawczymi z obu krajów, będzie motywujący dla polskich badaczy, a Niemców zachęci do przyjeżdżania na wymiany naukowe do Polski.

Michał Nowosielski przypomniał, że Niemcy są od lat jednym z największych skupisk polonijnych na świecie. Badacze z Polski są aktywni w tamtejszych ośrodkach naukowych, reprezentując różne dyscypliny wiedzy. Do tej pory nie jest znana liczba pracujących w Niemczech naukowców z polskim obywatelstwem, lub polskimi korzeniami. Wstępne szacunki wskazują, że może to być nawet kilkanaście tysięcy osób.

Projekt "Polscy naukowcy w Niemczech" jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r."

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH