
Mikrobiolodzy, biolodzy, lekarze chorób zakaźnych i diagności laboratoryjni wezmą we wrześniu udział w II Lubelskich Dniach Wirusologicznych.
Jednym z organizatorów spotkania jest niedawno powołane Polskie Towarzystwo Wirusologiczne. Towarzystwo działa od przełomu roku 2009/2010. Wcześniej istniała tylko sekcja wirusologii w Polskim Towarzystwie Mikrobiologów.
Jak podkreśla prezes organizacji prof. Małgorzata Polz-Dacewicz, celem PTW jest integracja środowiska i utworzenie platformy do wymiany doświadczeń. Wirusologia jako nauka posiada bowiem własną historię, metody badawcze i specjalistów.
Jej zdaniem, wirusologia na świecie jest bardzo dynamicznie rozwijającą dziedziną naukową. W obliczu pojawiających się nowych chorób i diagnostyki już istniejących, rozwój tej dyscypliny jest konieczny zarówno dla bezpieczeństwa pojedynczego pacjenta, poszczególnych społeczeństw, opracowywania odpowiedniej profilaktyki i prowadzenia badań nad nowymi lekami o działaniu przeciwwirusowym.
Z zakażeniami o etiologii wirusowej mają bowiem do czynienia lekarze wszystkich specjalności. I nie chodzi tu tylko o typowe choroby zakaźne, ale zakażenia mające związek z postępem medycyny, rozwojem nowych inwazyjnych metod diagnostycznych i terapeutycznych.
Prof. Polz-Dacewicz wyjaśnia, że wirusy w odróżnieniu od bakterii rozmnażają się wyłącznie w żywej komórce, po wniknięciu do ciała gospodarza, wykorzystując jego materiał genetyczny. Niszczą komórki gospodarza, często prowadząc do rozwoju procesu nowotworowego.
Aby prowadzić diagnostykę chorób wirusowych konieczne są specjalistyczne laboratoria, odpowiednio zabezpieczone i wyposażone w drogi sprzęt laboratoryjny. Laboratorium, które zajmuje się zwykłymi analizami medycznymi czy nawet bakteriologicznymi, nie może prowadzić diagnostyki wirusologicznej, jeśli nie zostanie w nim wydzielona do tego specjalna przestrzeń i nie zostaną zatrudnieni specjaliści od wirusologii.
Prof. Polz-Dacewicz podkreśla też rolę badań nad lekami przeciwwirusowymi, w tym także pochodzenia roślinnego, gdzie – podobnie jak w przypadku leków przeciwbakteryjnych – również zaczyna dochodzić do selekcji szczepów opornych.
Podczas II Lubelskich Dni Wirusologicznych organizowanych przez Polskie Towarzystwo Wirusologiczne oraz Zakład Wirusologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przy współudziale Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych będzie mowa m.in. o wirusach hepatotropowych (HPV), pneumotropowych, nowotworach wywoływanych przez wirusy, lekach przeciwwirusowych, diagnostyce, profilaktyce, zakażeniach wirusowych u zwierząt.
Więcej informacji na temat konferencji na stronie internetowej: www.wirusologia.lublin.pl

CZYTAJ TAKŻE
- 21:53 Komunikat NFZ ws. przekazywania danych dot. farmaceutów realizujących recepty refundowane
- 21:22 Pomorskie: zebrano ponad 660 tys. zł dla hospicjów
- 20:51 Protestujący nie zgadzają się na rehabilitację w Domu Poselskim - nie opuszczą Sejmu
- 20:41 Włochy przyznały obywatelstwo ciężko choremu Alfiemu Evansovi
- 20:20 Sąd UE przyznał rację KE ws. zablokowania inicjatywy dotyczącej zarodków i aborcji
- 20:08 NFZ ws. zarządzenia dot. koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem ("Za życiem")
- 19:49 Śląskie: radni Sejmiku apelują do NFZ ws. uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój
- 19:33 Śląski OW NFZ zaprasza po odbiór EKUZ na lotnisku w Katowicach
- 1 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 2 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 3 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 4 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 5 Prof. Dudek: dzisiaj kardiologia nie koncentruje się już tylko na tętnicach wieńcowych
- 6 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 7 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- 8 Lekarz senior kontra e-zwolnienia. Czym to się skończy?
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych