Honory Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dla nestora tropikalistyki Doctor honoris causa i rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego...

Chciał być chirurgiem. Został jednak parazytologiem, tropikalistą. Jest nestorem tych dziedzin w naszym kraju. Kimś w rodzaju guru. Na swoim koncie ma kilkaset prac i publikacji. Ekspert Światowej Organizacji Zdrowia ds. chorób tropikalnych...

Członek szacownych towarzystw naukowych, między innymi Royal Society of Tropical Medicine and Higiene. Twórca Kliniki Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych poznańskiej Akademii Medycznej... Prof. dr hab. Zbigniew S. Pawłowski 27 listopada 2009 r. dołączył do szacownego grona doktorów honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ten tytuł nadawany jest osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Profesor ma 83 lata. I choć jest już na emeryturze, to nie oddaje się „nicnierobieniu”. Aktywności zazdroszczą mu znacznie młodsi.

Profesor Pawłowski od dwóch lat jest głównym gościem i ekspertem Kongresu Medycyny Podróży organizowanego przez wydawcę i redakcję miesięcznika Rynek Zdrowia. Tegoroczną edycję otworzył okolicznościowym miniwykładem, potem , do końca przysłuchiwał się dyskusji prowadzonej, między innymi, przez liczne grono jego wychowanków (był promotorem 10 prac doktorskich i dwóch habilitacji).

To między innymi oni, dziekan oraz rada II Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim i Oddziałem Fizjoterapii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wnieśli do senatu uczelni o nadanie godności doktora honoris causa nestorowi polskiej tropikalistyki.

Od dwóch wieków

–  Dorobek naukowy profesora Zbigniewa Pawłowskiego jest bardzo duży i do końca 2008 r. liczył 758 publikacji, w tym 33 dokumenty WHO oraz 110 rozdziałów w książkach, w tym 34 opublikowanych w USA i 5 w Wielkiej Brytanii. Prace profesora były publikowane w czasopismach o wysokim wskaźniku oddziaływania, co przyniosło również wysoki wskaźnik cytowań. Od 1996 r.  Since Citation Index Expanded zanotował ich aż 998 – przypomniał w trakcie laudacji prof. Jerzy A. Polański, dziekan II Wydziału.

W Polsce uczelnie tytułem doctora honoris causa wyróżniają wybitnych luminarzy nauki i życia społeczno-politycznego od dwóch wieków. W historii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (Akademii Medycznej, Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego) prof. Pawłowski jest sześćdziesiątym doktorem honris causa.

Tym samym znalazł się w zacnym gronie, m.in. obok Józefa Piłsudskiego (pierwszy DHC w historii warszawskiej uczelni, tytuł nadano w 1921 r.), noblisty Doannalla Thomasa (1996 r.), czy prof. Zbigniewa Religi (2005 r.).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH