Habilitacje w medycynie: przeżytek czy fundament kariery naukowej? Poglądy na temat utrzymania bądź likwidacji stopnia doktora habilitowanego zmieniają się w Polsce często i radykalnie. Fot. Archiwum

Nie wiadomo, ilu mamy w Polsce doktorów habilitowanych nauk medycznych - za dużo, za mało, w sam raz? Oficjalne dane są różne. Nie przeszkadza to jednak w prowadzeniu ożywionej dyskusji na temat likwidacji lub utrzymania tego najwyższego stopnia naukowego.

Z danych przekazanych Rynkowi Zdrowia przez Grzegorza Wierzbickiego, głównego specjalistę ds. informacji i promocji w Ośrodku Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy, wynika, że w Polsce mamy 1966 doktorów habilitowanych nauk medycznych i 84 nauk o zdrowiu. Dla porównania: profesorów n. med. jest 1698 i 5 w dziedzinie nauk o zdrowiu.

Jeśli chodzi o jednostki, które mają uprawnienia habilitacyjne, to posiada je 12 uczelni i 15 instytutów. W dziedzinie nauk o zdrowiu takie uprawnienie ma 11 uczelni (instytutów nie ma na tej liście).

Statystyki resortu zdrowia są inne niż nadzorowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego OPI PIB. ''Liczba osób zatrudnionych w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Zdrowia, wg stanu na koniec 2015 r.,: a) ze stopniem naukowym doktora habilitowanego - 2300 osób, b) z tytułem naukowym profesora - 640 osób'' - wylicza resort zdrowia w przesłanej portalowi rynekzdrowia.pl korespondencji.

Uczelniana elita
MZ przedstawiło także wykaz jednostek, które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego. Są to: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Gdański Uniwersytet Medyczny w Gdańsku, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Warszawski Uniwersytet Medyczny w Warszawie, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Collegium Medicum Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy.

Ten wykaz trzeba jednak uzupełnić, bo ostatnio do tego elitarnego grona dołączył Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów podjęła w marcu tego roku uchwałę o przyznaniu wydziałowi nauk medycznych uprawnień do nadawania tytułu doktora habilitowanego. To nie tylko nobilitacja i kolejny krok w kierunku utworzenia w Olsztynie Collegium Medicum. To także szansa na większe ministerialne dotacje na badania. Aspekt finansowy nie jest bowiem bez znaczenia w dyskusji nt. przyszłości habilitacji.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH