Gowin: zwróciłem się do Kaczyńskiego o wyjaśnienie z Terleckim jego słów o Ustawie 2.0 Zdaniem Gowina "ustawa jest krytykowana przez dwie skrajnie różne grupy - przez taką skrajną prawicę i skrajną lewicę". Fot. PTWP/Michał Oleksy

Zwróciłem się do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z prośbą o wyjaśnienie z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim jego zarzutów względem Ustawy 2.0 - powiedział w środę (28 lutego) w telewizji w Polsce.pl wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Gowin pytany o wypowiedzi wicemarszałka Sejmu, szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego, który krytycznie odniósł się do projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce (określanej także mianem Ustawy 2.0 czy Konstytucji dla Nauki) odpowiedział, że poprosił o rozwiązanie tej sytuacji przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

- Zwróciłem się do pana prezesa Kaczyńskiego z prośbą, żeby wyjaśnił z panem marszałkiem Terleckim na jakiej podstawie twierdzi, że ustawa została napisana przez jakąś zewnętrzną firmę za pieniądze - mówił. - Ja takiej wiedzy nie mam, być może pan marszałek ma wiedzę o tym, że doszło do złamania prawa - powiedział. Dodał, że jeżeli Terlecki takie informacje posiada, to "w takim razie powinien się tą wiedzą podzielić z prokuraturą".

Zdaniem Gowina "ustawa jest krytykowana przez dwie skrajnie różne grupy - przez taką skrajną prawicę i skrajną lewicę". Podkreślił jednak, że zawiera ona "najdalej idące rozwiązania dekomunizacyjne, jakie kiedykolwiek pojawiły się w projekcie rządowym po 1989 roku".

Gowin: rozmawiałem z prezesem Kaczyńskim o Ustawie 2.0

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce ma być pierwszą od ponad 12 lat reformą szkolnictwa wyższego w Polsce. Zastąpić ma cztery obecnie obowiązujące ustawy: prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, o stopniach i tytule naukowym, a także ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich. O połowę ma się też zmniejszyć liczba rozporządzeń, których obecnie jest ok. 80.

Więcej: Nauka w Polsce

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH