Gowin: w marcu 2017 założenia projektu ustawy o szkolnctwie wyższym Fot. archiwum

Mamy wiele przykładów świadczących o tym, że władze uczelni - zamiast ograniczać biurokrację - na własną rękę tę biurokratyczną mitręgę sobie i swoim współpracownikom potęgują - twierdzi minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Szef resortu nauki mówił poruszył wątek biurokracji na uczelniach podczas czwartkowej (1 listopada) konferencji w Ministerstwie Nauki Szkolnictwa Wyższego. Przypominał o tzw. strategii Gowina, na którą składają się trzy filary: pakiet zmian dla nauki i szkolnictwa wyższego, budowanie pomostów między nauką i gospodarką, a także społeczna odpowiedzialność nauki.

 Jeśli chodzi o zmiany prawne, minister przypomniał, że od 1 października weszła w życie ustawa deregulacyjna zmniejszająca biurokrację na uczelniach. Zaapelował do władz uczelni i wspólnoty akademickiej, aby traktowały na serio tę ustawę.

- Mamy wiele przykładów świadczących o tym, że władze uczelni - zamiast ograniczać biurokrację - na własną rękę tę biurokratyczną mitręgę sobie i swoim współpracownikom potęgują - przyznał Gowin.

Dodał, że od 1 stycznia 2017 roku wchodzi w życie nowy algorytm finansowania uczelni, w którym wprowadzono szereg kryteriów projakościowych.

Trwają też prace nad nową ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym tzw. Ustawą 2.0. Założenia przygotowują trzy zespoły. Wyniki ich prac będą zaprezentowane w marcu 2017 r. Posłużą one do ostatecznego wypracowania nowej ustawy.

Ustawa - jak zapowiedział Jarosław Gowin - będzie szeroko konsultowana, zarówno w środowisku akademickim, jak i w środowisku politycznym - z klubami opozycyjnymi. - Zależy nam, by nowa ustawa określiła przyszłość nauki nie na najbliższe lata, ale dziesięciolecia. A to wymaga szerokiego politycznego konsensu - podkreślił szef resortu nauki.

Jeśli chodzi o współpracę z nauki z gospodarką, to - jak poinformował Gowin - ministerstwo zakończyło konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia wdrożeniowej ścieżki kariery akademickiej. W przyszłym tygodniu ministerstwo chce przedstawić szczegóły.

Będziemy się starali tej ustawie nadać szybką ścieżkę legislacyjną, aby już od wiosny 2017 r. można było zdobywać doktoraty nie tylko w oparciu o prace teoretyczna, ale i w oparciu o wdrożenia gospodarcze. Podtrzymujemy w zmodyfikowanej wersji koncepcję, by wdrożeniowa ścieżka obejmowała i habilitację, i możliwość uzyskania tytułu profesora - podsumował Gowin.

 Odnosząc się do trzeciego filaru tzw. strategii Gowina, czyli społecznej odpowiedzialność nauki, wicepremier zapowiedział zdecydowane zwiększenie nakładów na rozwój uniwersytetów trzeciego wieku. - To jest jeden z najwspanialszych fenomenów oddolnej samoorganizacji społecznej. To jest społeczeństwo obywatelskie w działaniu - ocenił.

Więcej: PAP-Nauka w Polsce

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH