Gowin: ustalenia koalicyjne ws. bezzwłocznych prac nad Ustawą 2.0 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PTWP

Mamy ustalenia polityczne na szczeblu liderów koalicji, że prace nad Ustawą 2.0 będą podjęte bezzwłocznie - powiedział w środę (7 marca) wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Dodał, że ustawa powinna wejść w życie 1 października br.

Gowin pytany był w środę w Warszawie przez dziennikarzy o to, jakie są szanse na to, aby nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce (nazywana też Ustawą 2.0 lub Konstytucją dla Nauki) weszła w życie w obecnym kształcie 1 października 2018 r.

- Mamy ustalenia polityczne na szczeblu liderów koalicji, że prace nad tą ustawą będą podjęte bezzwłocznie  - odpowiedział szef resortu nauki. W związku z tym - jak ocenił - wejście ustawy w życie 1 października br. jest "jak najbardziej realistycznym" terminem.

W czwartek nad projektem ustawy będzie obradować Komitet Stały Rady Ministrów.

- Jestem przekonany, że projekt zostanie skierowany pod obrady rządu - powiedział Gowin. - Mam nadzieję, że rząd zdąży się zająć tym projektem, chociaż mam świadomość, że to jest wielka systemowa zmiana. Liczę na to, że pan premier zdecyduje się umieścić ten punkt w programie najbliższego posiedzenia rządu, a więc we wtorek (13 marca - przyp. PAP).

Wicepremier był w lutym pytany przez dziennikarzy o to, jak posiadający większość w sejmie klub PiS zapatruje się na projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (zwanej też Ustawą 2.0 lub Konstytucją dla Nauki). Pojawiały się bowiem głosy krytyki ze strony niektórych posłów PiS dotyczące zapisów projektu, w tym - wicemarszałka, szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego.

Minister nauki Jarosław Gowin potwierdził, że spotkał się w sprawie ustawy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. - Spotkanie przebiegało w życzliwej, twórczej atmosferze - podsumował Gowin. Dodał, że w rozmowie pojawiła się wprawdzie pewna różnica zdań, ale jak ocenił, "różnica zdań jest czymś naturalnym".

Jarosław Gowin poinformował również, że spotkał się z Ryszardem Terleckim. - Przedstawiliśmy sobie wzajemnie argumenty i kontrargumenty. Jestem przekonany, że w ramach prac parlamentarnych dojdziemy do wspólnych rozwiązań - podsumował Gowin.

Wcześniej, w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki zapytany został, czy projekt Ustawy 2.0 zyska akceptację PiS. - Po pierwsze słowo "konstytucja" w tym przypadku to trochę tromtadracja ustawodawcza. A po drugie, nie ma zgody na tę ustawę - odpowiedział lider klubu PiS.

Dodał przy tym, że w projekcie ustawy są elementy, które uważa za "nie do przyjęcia". - Mam na myśli pomysł, by jakieś rady biznesowo-samorządowe rządziły uczelniami. Podobnie nie można się zgodzić na oddanie całej władzy rektorom - uściślił.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH