Gowin: rozmawiałem z prezesem Kaczyńskim o Ustawie 2.0  Zdaniem Ryszarda Terleckiego, szefa sejmowego klubu PiS: "Nie można się zgodzić na oddanie całej władzy rektorom". Fot. SUM (zdj. ilustracyjne)

Wicepremier szef resortu nauki Jarosław Gowin poinformował w czwartek (22 lutego), że rozmawiał z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim o Konstytucji dla Nauki. Jak ocenił minister, spotkanie przebiegło w życzliwej, twórczej atmosferze. Dodał, że pojawiły się pewne różnice zdań, ale są one naturalne.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej wicepremier, szef resortu nauki i szef koalicyjnej partii Porozumienie Jarosław Gowin pytany był o to, jak PiS zapatruje się na projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (zwanej też Ustawą 2.0 lub Konstytucją dla Nauki). Jeśli bowiem chodzi o zapisy projektu, to pojawiały się głosy krytyki ze strony niektórych posłów PiS, w tym - wicemarszałka, szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego.

Minister nauki Jarosław Gowin potwierdził, że w ostatnim tygodniu spotkał się w sprawie ustawy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. - Spotkanie przebiegało w życzliwej, twórczej atmosferze - podsumował Gowin.

Dodał, że w rozmowie pojawiła się wprawdzie pewna różnica zdań, ale jak ocenił, "różnica zdań jest czymś naturalnym".

Jarosław Gowin poinformował również, że w środę spotkał się z Ryszardem Terleckim. - Przedstawiliśmy sobie wzajemnie argumenty i kontrargumenty. Jestem przekonany, że w ramach prac parlamentarnych dojdziemy do wspólnych rozwiązań - podsumował Gowin.

W poniedziałek, w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki zapytany został, czy projekt Ustawy 2.0 zyska akceptację PiS.

- Po pierwsze słowo "konstytucja" w tym przypadku to trochę tromtadracja ustawodawcza. A po drugie, nie ma zgody na tę ustawę - odpowiedział lider klubu PiS.

Dodał przy tym, że w projekcie ustawy są elementy, które uważa za "nie do przyjęcia".

- Mam na myśli pomysł, by jakieś rady biznesowo-samorządowe rządziły uczelniami. Podobnie nie można się zgodzić na oddanie całej władzy rektorom - uściślił.

W wyniku reformy na uczelniach mają się pojawić nowe gremia - rady uczelni. Ich członkami będą osoby wybierane przez wspólnotę akademicką. Jarosław Gowin wyjaśnił, że w radach będą zasiadać np. wybitni wychowankowie uczelni, autorytety społeczne, przedstawiciele biznesu. Wicepremier uznał, że będzie to dla uczelni "powiewem świeżego powietrza", i że uczelniom przyda się spojrzenie na ich sprawy z zewnątrz.

Terlecki zwracał też uwagę, że "nie może być ustawa napisana za pieniądze przez jakąś zewnętrzną firmę".

Pytany, czy rozmawiał na temat tego oskarżenia z Terleckim - Jarosław Gowin odpowiedział, że nie. Zaznaczył jednak, że będzie oczekiwał na wyjaśnienia. Wyjaśnienia te - jak dodał - nie muszą mieć "charakteru publicznego".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH