Gowin: ostateczna wersja projektu Ustawy 2.0 - w styczniu Co dalej z Ustawą 2.0? We wrześniu szef klubu PiS Ryszard Terlecki ocenił przedstawione przez Gowina propozycje jako "dziwne". Fot. PTWP

Ostateczna wersja projektu Ustawy 2.0 po fazie konsultacji i uzgodnień międzyresortowych zostanie przedstawiona w drugiej połowie stycznia - zapowiedział w rozmowie z PAP minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.

Również w styczniu - jak zapowiedział Gowin - do Sejmu trafi projekt dot. powstania Sieci Badawczej Łukasiewicz, która miałaby zacząć funkcjonować od kwietnia przyszłego roku.

Projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce Jarosław Gowin przedstawił we wrześniu podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Resort nauki chce, by Ustawa 2.0 (Konstytucja dla Nauki) zaczęła obowiązywać od 1 października 2018 r.

Szef MNiSW pytany, czy projekt Ustawy 2.0 (Konstytucji dla Nauki) będzie przedstawiony w grudniu, podkreślił, że ciągle napływają kolejne propozycje ze strony środowiska akademickiego dot. projektu.

- Udało się rzeczywiście wywołać bardzo ożywioną dyskusję wewnątrz świata akademickiego, to nam być może o parę tygodni opóźni kalendarz prac, ale 1 października 2018 r. jako data wejścia w życie ustawy jest aktualny - zapewnił.

Potwierdził, że prezentacja projektu nastąpi w drugiej połowie stycznia. - Będziemy chcieli w styczniu przedstawić projekt w takiej wersji, którą po ostatniej fazie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji ze środowiskiem akademickim uznamy za optymalną - podkreślił Gowin.

Pytany o krytykę projektu przez niektórych posłów PiS i o to, czy na losy projektu może wpłynąć zmiana na stanowisku premiera, stwierdził, że premier Morawiecki wielokrotnie deklarował poparcie dla Konstytucji dla Nauki.

- Przede wszystkim liczę na to, że bez angażowania pana premiera przekonamy do niej parlamentarzystów PiS, dlatego że ogromna większość zarzutów oparta była na nieporozumieniach i niezbyt uważnej lekturze projektu ustawy - powiedział szef MNiSW.

Wicepremier zaznaczył, że część krytycznych uwag płynących ze środowiska politycznego, a przede wszystkim ze środowiska akademickiego, została uwzględniona, a same uwagi wpłynęły na potrzebę doprecyzowania pewnych przepisów.

Pytany o wspomniane w expose premiera Morawieckiego powołanie Sieci Badawczej Łukasiewicz, minister nauki poinformował, że projekt ten czeka na swoją kolej i zostanie skierowany przez rząd do Sejmu w styczniu. - Chcielibyśmy, żeby Sieć Badawcza Łukasiewicz powstała od 1 kwietnia - podkreślił.

Sieć Badawczą Łukasiewicz ma stanowić kilkadziesiąt połączonych ze sobą instytutów badawczych. Celem tej instytucji ma być prowadzenie prac badawczych kluczowych z punktu widzenia polityki kraju, oraz komercjalizacja ich wyników.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH