Gowin o warunkach powstania kierunku lekarskiego w Opolu Jarosław Gowin rozmawiał w Opolu o utworzeniu kierunku lekarskiego na UO. Fot. PTWP

Przekazanie szpitala WCM Uniwersytetowi Opolskiemu lub oddanie tej placówki w pieczę UO oraz połączenie potencjału UO i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu i konsolidacja tych uczelni to warunek utworzenia w Opolu kierunku lekarskiego.

Taką informację przekazał w czwartek (7 kwietnia) w Opolu wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

O utworzenie kierunku lekarskiego stara się od jakiegoś czasu Uniwersytet Opolski (UO). Natomiast Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa (PMWSZ) to działająca już na Opolszczyźnie jedyna dotąd w regionie uczelnia medyczna. Jak podano na stronie uczelni kształci ona na studiach I stopnia na kierunkach: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia i kosmetologia oraz studiach II stopnia na fizjoterapii i pielęgniarstwie.

Gowin mówił w Opolu, że rozmowy na temat powołania kierunku lekarskiego na UO "zbliżają się do finału". - Mam nadzieję, że będzie to finał pozytywny - powiedział.

Ale, jak zaznaczył, do spełnienia są jeszcze "dwa zasadnicze warunki".

Pierwszym jest przekazanie UO Wojewódzkiego Centrum Medycznego (WCM), bądź też oddanie tego szpitala w pieczę uczelni, bo jak tłumaczył Gowin "żaden kierunek lekarski w Polsce nie może funkcjonować bez dobrego zaplecza klinicznego".

Drugim jest połączenie potencjału UO oraz PMWSZ w Opolu. Gowin tłumaczył, że konsolidacja obu uczelni to z jednej strony warunek, by wydział lekarski UO miał zaplecze kadrowe, z drugiej szansa dla PMWSZ, by podnieść rangę kształcenia. - Chodzi też o to, żeby w przyszłości obie uczelnie nie rywalizowały o studentów - dodał.

Wyjaśniał, że spełnienie obu warunków jest ważne, bo polskie uczelnie medyczne, które cieszą się dobrą renomą na świecie, cieszą się nią - jak mówił Gowin - "w dużej mierze dzięki temu, że posiadają akredytację amerykańską".

- Dzięki tej akredytacji absolwenci studiów lekarskich w Polsce mogą wykonywać zawód lekarza na całym świecie - wyjaśniał. Dodał, że w przyszłym roku "zbliża się wizytacja amerykańska i rozstrzygać się będzie to, czy ta akredytacja będzie przedłużona".

- Dlatego każdy kierunek lekarski musi spełniać bardzo rygorystyczne, wysoko wyśrubowane standardy amerykańskie. Jestem przekonany, że nowo otwarty kierunek na Uniwersytecie Opolskim ma szansę je spełniać - dopowiedział.

W opinii wicepremiera, na konsolidacji zyskiwałyby obie uczelnie. Tłumaczył, że proces ten musiałby być równoległy z procesem tworzenia kierunku. Przyznał również, że jeśli do konsolidacji obu uczelni nie dojdzie, to szansa na otwarcie kierunku lekarskiego w Opolu "z całą pewnością będzie mniejsza".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH