Gowin: dziękuję prezesowi PiS za poparcie projektu Konstytucji dla nauki Jarosław Gowin: - To, co w tej ustawie najważniejsze, to zahamowanie drenaż mózgów. Fot. archiwum

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu za poparcie dla projektu Konstytucji dla nauki - powiedział w środę (28 marca) wicepremier, szef MNiSW Jarosław Gowin. Jak zaznaczył, intencją projektu jest podniesienie poziomu wszystkich uczelni, także mniejszych.

Wicepremier zabrał głos po liderze PiS, który na wspólnej konferencji prasowej oświadczył, iż popiera przygotowany przez resort Gowina projekt i zapowiedział, iż uczyni wszystko, by Konstytucja dla nauki została uchwalona.

Gowin podziękował Kaczyńskiemu za poparcie projektu, podkreślając, że wielokrotnie spotykał się z prezesem PiS i analizował ten projekt. - Jego ostateczny kształt nosi ślad uwag pana prezesa Kaczyńskiego - zaznaczył.

Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego podkreślił ponadto, że projekt Konstytucji dla nauki powstawał "w szerokim dialogu ze środowiskiem akademickim".

- Projekt - mimo tego, że jak każda wielka systemowa reforma budzi rozmaite wątpliwości i obawy - został poparty przez wszystkie reprezentatywne gremia środowiska akademickiego - dodał, wymieniając m.in. Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Krajową Reprezentację Doktorantów oraz Parlament Studentów RP.

Gowin zapewnił jednocześnie, że projekt "kieruje się konsekwentnie zasadą zrównoważonego rozwoju".

- Wszystkim nam zależy na tym, żeby najlepsze polskie uczelnie nie błąkały się po 4-5 setce światowych rankingów, tylko pięły się w górę, budowały prestiż polskiej nauki i polskiego państwa, ale równie ważne jest dla nas to, żeby swój poziom podnosiły wszystkie uczelnie, także te uczelnie regionalne, uczelnie średnie czy małe - mówił minister.

Jak dodał, projekt w swoim ostatecznym kształcie - pod wpływem m.in. uwag prezesa PiS - zawiera "bardzo szeroki pakiet propozycji i szans właśnie dla tych uczelni".

- Ale to, co w tej ustawie najważniejsze, to jest zahamowanie największego dramatu Polski po 1989 r., a tak naprawdę w ciągu ostatnich 250 lat; tym dramatem jest drenaż mózgów - podkreślił Gowin. - Ustawa doprowadzi do tego, że polskie uczelnie pod względem swojego poziomu zaczną konkurować z najlepszymi uczelniami najpierw w Europie, a w perspektywie 5-10 lat - świata - zapowiedział. 

PAP - Marceli Sommer, Mateusz Roszak

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH