Gowin: Jednym z celów reformy jest budowanie pomostu między nauką i biznesem Wicepremier Jarosław Gowin. Fot. archiwum

Jednym z celów reformy szkolnictwa wyższego jest budowanie pomostu między nauką i biznesem - podkreślił minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin na uroczystej gali wręczenia stypendiów uzdolnionym studentom Politechniki Łódzkiej w czwartek (16 marca).

- Wprowadziliśmy wiele nowych rozwiązań, mających na celu budowanie pomostu między światem nauki a biznesem. To m.in. obowiązująca od stycznia nowa ustawa o innowacyjności - wreszcie realne ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, zachęcające do współpracy ze światem naukowym. Ale też realne korzyści dla naukowców i dużo mniej biurokracji - podkreślił Gowin.

Minister dodał, że jego resort przygotował kolejną ustawę dotyczącą innowacyjności.

-Jeśli zostanie przyjęta przez parlament, to liczę, że wejdzie w życie od 2018 r. Będzie zawierała takie rozwiązania, jak podwojenie ulg dla przedsiębiorców. Obecnie wynoszą one 50 proc., a w przyszłości od podatku będzie można odpisywać każdą złotówkę. Będzie też wiele ułatwień dla naukowców - zaznaczył.

Zdaniem Gowina propozycją szczególnie interesującą dla studentów będzie nowa ścieżka kariery akademickiej - ścieżka wdrożeniowa. Jak zauważył, do tej pory tytuły naukowe w Polsce osiąga się przede wszystkim za pracę teoretyczną, czyli za publikacje.

- Chcemy wejść na taką drogę, którą poszły m.in. Niemcy, Dania, Francja, aby w przyszłości doktoraty czy habilitacje można było uzyskiwać także za wdrożenia gospodarcze. Odpowiednia ustawa została już przyjęta przez rząd i jest opracowywana w Sejmie. To ważne dla naukowców, jak i gospodarki, bo we wszystkich badaniach jako jedną z najważniejszych barier wzrostu gospodarczego wskazuje się stosunkowo nikłe nasycenie gospodarki polskiej naukowcami - wyjaśnił.

W opinii Gowina zatrudnianie naukowców w różnych gałęziach gospodarki jest w Polsce zjawiskiem zbyt rzadkim, tymczasem innowacyjne firmy, zwłaszcza światowe koncerny, intensywnie korzystają z ich potencjału. - Osoby, które będą szły wdrożeniową ścieżką kariery, będą naturalnymi łącznikami między światami nauki i gospodarki - dodał.

Minister przypomniał, że rok temu - odwiedzając Politechnikę Łódzką - złożył w imieniu swoim i rządu pewne zobowiązania dotyczące reformy. Były one związane z nową strategią rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego i - obok budowy pomostu między nauką a gospodarką - zapowiadały konsekwentne stawianie na doskonałość naukową i podnoszenie poziomu kształcenia.

Gowin zapowiadał wówczas odejście od modelu kształcenia masowego i przejście na model kształcenia "projakościowego", wyposażającego studentów w rzeczywistą wiedzę i umiejętności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH