Gorzów Wielkopolski: rocznie po studiach licencjackich przybywają... trzy pielęgniarki

Blisko 400 pielęgniarek brakuje w woj. lubuskim. Niedobór kadry pielęgniarskiej będzie jeszcze bardziej odczuwalny po 2015 roku, kiedy te pracownice służby zdrowia zaczną odchodzić na emeryturę.

O problemie poinformował PAP wydział polityki społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Do 15 marca swoje propozycje na rozwiązanie problemu wojewodzie lubuskiemu mają przedstawić m.in. samorząd województwa, konwent starostów, wójtów i burmistrzów lubuskich gmin.

Według specjalistów z zespołu ds. bezpieczeństwa zdrowotnego, działającego przy wojewodzie lubuskim, problem może się pogłębiać, bo średnia wieku pielęgniarek wynosi teraz 44,5, a położnych – 43,8 lata.

– Młode osoby rzadko decydują się na naukę tego zawodu, ponieważ nie jest on postrzegany jako prestiżowy, wymaga pracy w systemie zmianowym, a pensje nie spełniają oczekiwań młodych ludzi – powiedziała naczelna pielęgniarka w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Beata Dunal.

– W ciągu roku do nas zgłaszają się 2-3 osoby po studiach licencjackich, które otrzymują prawo wykonywania zawodu – dodała wiceprzewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gorzowie Wlkp. Maria Teresa Ziółkowska.

OIPiP w Gorzowie Wlkp. obejmuje teren miasta i pięciu powiatów: gorzowskiego, sulęcińskiego, strzelecko-drezdeneckiego, międzyrzeckiego i słubickiego.

Władze OIPiP prowadziły rozmowy na temat uruchomienia studiów pielęgniarskich m.in. z władzami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (PWSZ).

Jak zapewniła rzeczniczka PWSZ Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk, władze uczelni od dawna zabiegają o powołanie nowych kierunków medycznych i paramedycznych, bo takie są potrzeby rynku.

– Wnioski w sprawie otwarcia m.in. pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego zostały wysłane do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – dodała.

W najbliższym roku akademickim taki kierunek nie powstanie w gorzowskim Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim (ZWKF) należącym do Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

– Pielęgniarstwo jest kierunkiem, które wymaga przeprowadzenia ok. 3800 godzin specjalistycznych zajęć w laboratoriach, szpitalach, przychodniach, czego nasza kadra nie jest w stanie na razie zapewić – powiedziała PAP kierownik dziekanatu ZWKF Krystyna Lisowska.

W Lubuskiem pielęgniarki kształci jedynie Uniwersytet Zielonogórski (UZ) . Kierunek ten działa tam od roku akademickiego 2007/2008. – Wcześniej Akademia Medyczna z Wrocławia miała tu wydział zamiejscowy i prowadziła ten kierunek – powiedziała PAP rzeczniczka zielonogórskiej uczelni Ewa Sapeńko.

Na studiach stacjonarnych na pielęgniarstwie kształci się na UZ 137 osób, a na niestacjonarnych – 155. Dotąd kierunek ten na studiach stacjonarnych ukończyło 46 absolwentów, a na niestacjonarnych - 36.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH