Rozpoczął się. Tropikaliści, specjaliści medycyny podróży, zakaźnicy będą obradowali do 6 czerwca.

Pierwszy dzień kongresu rozpocznie się krótką sesją pamięciową dotyczącą historii MIMMiT.

– Impulsem do zorganizowania tak dużego międzynarodowego spotkania na temat medycyny morskiej i tropikalnej; higieny portów i przybrzeża; medycyny podwodnej, w tym hiperbarii oraz medycyny podróży było 70-lecie istnienia Międzywydziałowego Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej, jednej z najstarszych placówek naukowych w Polsce – powiedział prof. Bogdan Jaremin przewodniczący Kongresu, dyrektor Instytutu. – Naszą główną misją jest dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo pracy w żegludze międzynarodowej, w portach morskich, wśród ludzi wyjeżdżających służbowo lub podróżujących turystycznie do tropików, zabezpieczanie prac podwodnych, a w pewnym stopniu również organizowanie działań pomocowych dla rozmaitych akcji humanitarnych i współdziałanie z wojskiem na rzecz polskich misji wojskowych. Na kongresie chcemy przedłożyć wiodące tematy i aktualne rozwiązania dotyczące tej właśnie tematyki.

W ostatnich latach coraz więcej Polaków podejmuje podróże zagraniczne - rocznie ok. 10-11 mln. W większości są to podróże krótkie nie niosące wielkich zagrożeń, ale ok. milion osób udaje się na dłuższy czas w strefy zagrożenia chorobami tropikalnymi.

– Dlatego zagadnieniom medycyny podróży chcemy poświęcić całą sesję oraz warsztaty i szkolenie. Mamy nadzieję, że w ten sposób przyczyniamy się do podniesienia zdrowotności wszystkich mieszkańców. Ponieważ większość z nas korzysta z możliwości wyjazdów za granicę, powinniśmy wiedzieć co zagraża nam w podróży i jakie działania zapobiegawcze można podejmować – podkreślił prof. Jaremin. – Chcielibyśmy, aby ta działalność prewencyjna przebiegała we współpracy z biurami podróży i o tym również będzie mowa na kongresie. Wydaje się, że w ten sposób można by poprawić bezpieczeństwo ludzi, którzy udają się w poszukiwaniu słońca, plaży, wypoczynku, a mogą wrócić z poważną chorobą.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH