Gdańsk: prof. Krzysztof Narkiewicz laureatem nagrody im. Jana Heweliusza

Prof. Krzysztof Narkiewicz oraz prof. Mieczysław Nurek zostali laureatami nagród im. Jana Heweliusza za rok 2014. Ta nazywana gdańskim Noblem nagroda, to najważniejsze naukowe, mające też wymiar finansowy wyróżnienie, przyznawane przez miasto Gdańsk.

W czasie uroczystości prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz przypomniał, że nagroda im. Jana Heweliusza wręczana jest już po raz 27., a jeden z tegorocznych laureatów - prof. Krzysztof Narkiewicz, jest synem prof. Olgierda Narkiewicza, który otrzymał tę samą nagrodę (za badania dotyczące organizacji połączeń ośrodków podkomorowych z korą mózgu) w 1994 r.

- To jest pierwszy taki przypadek w historii tej nagrody, gdy drugie pokolenie naukowców z konkretnej rodziny zostaje nią uhonorowane - zaznaczył Adamowicz.

Prof. Krzysztof Narkiewicz otrzymał nagrodę w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych za wybitne osiągnięcia naukowe dotyczące poznania nowych mechanizmów wiążących zaburzenia oddechu podczas snu z chorobami układu krążenia.

- Ta nagroda to nie tylko wyróżnienie, ale też wyzwanie na dalsze lata. Wierzę, że jeśli zmienimy trochę podejście do organizacji finansowania nauki, to w najbliższym stuleciu jakiś gdańszczanin dostanie Nobla - powiedział PAP prof. Narkiewicz.

Lekarz i naukowiec prof. Krzysztof Narkiewicz jest pracownikiem Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W trakcie swojej kariery odbywał m.in. staż naukowy w Clinica Medica i Uniwersytetu w Padwie, był też stypendystą Fogarty International Center - National Institutes of Health na Wydziale Chorób Układu Krążenia uniwersytetu w Iowa w USA. Był konsultantem krajowym w dziedzinie nadciśnienia tętniczego. Jest członkiem licznych organizacji naukowych, w tym członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, a od 2004 r. - redaktorem naczelnym czasopisma Choroby Serca i Naczyń.

Prof. Mieczysław Nurek został nagrodzony w kategorii nauk humanistycznych i społecznych za wkład w poznanie historii powszechnej XX wieku, w szczególności polityki mocarstw wobec krajów mniejszych - w tym Polski. Jest pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego.

Każdy z laureatów otrzymał 16 tys. zł.

Nagroda naukowa miasta Gdańska im. Jana Heweliusza została ustanowiona w 1987 r., a jej pierwszych laureatów wyłoniono w 1988 r. 

Nagroda wręczana jest co roku w dniu urodzin związanego z Gdańskiem Jana Heweliusza. Ten astronom urodził się w Gdańsku 28 stycznia 1611 r., a zmarł także w tym mieście dokładnie w dniu swoich 76. urodzin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH