Gdańsk: nowy doktor honoris causa GUMed Obecnie prof. Barbara Krupa-Wojciechowska jako emerytowany profesor uczestniczy w życiu GUMed i jest ambasadorem dokonań uczelni. Fot. Archiwum

Prof. Barbara Krupa-Wojciechowska, była rektor Akademii Medycznej w Gdańsku zostanie w środę (28 czerwca) nowym doktorem honoris causa GUMed. Uroczystość odbędzie się w Atheneum Gedanense Novum.

Jak podaje Gdański Uniwersytet Medyczny, profesor Barbara Krupa-Wojciechowska urodziła się w 1930 r. w Warszawie, gdzie w czasie wojny ukończyła szkołę podstawową i dwie klasy gimnazjum na tajnych kompletach. W połowie Powstania Warszawskiego została wywieziona do Niemiec.

W 1949 r. uzyskała świadectwo dojrzałości i rozpoczęła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Lekarskiej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny). Po ich ukończeniu w 1954 r. podjęła pracę w II Klinice Chorób Wewnętrznych, obecnie Katedra Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii.

Całe swoje życie zawodowe spędziła w jednej Uczelni i w jednej Klinice. Przez trzy dekady pełniła funkcję kierownika Kliniki i Katedry, przez 11 lat dyrektora Instytutu Chorób Wewnętrznych i przez 7 lat obowiązki rektora Uczelni.

Prof. Krupa-Wojciechowska jest autorem lub współautorem ponad 400 publikacji naukowych. Wiele z nich ukazało się w uznanych czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Jest autorem szeregu publikacji i artykułów dotyczących przemian społecznych i politycznych, w których czynnie uczestniczyła.

Obecnie jako emerytowany profesor uczestniczy w życiu Uczelni i na wielu płaszczyznach jest ambasadorem dokonań GUMed, będąc od lat 70. XX wieku niekwestionowanym nestorem i promotorem w wielu powstających i rozwijających się wówczas dziedzinach medycyny klinicznej – nowoczesnej kardiologii, hipertensjologii, nefrologii czy diabetologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH