Gdańsk: Jeden ze światowych pionierów PET - doktorem h.c. GUMed Prof. Abass Alavi jest jednym ze światowych pionierów pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) Fot. Archiwum

Prof. Abass Alavi, jeden ze światowych pionierów pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) - został doktorem honoris causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Naukowiec powszechnie jest uznawany za najwybitniejszego z żyjących specjalistów medycyny nuklearnej na świecie.

Uroczystość wręczenia 47. tytułu doktora honoris causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Abass Alavi odbyła się w piątek (13 maja) w Atheneum Gedanense Novum w Gdańsku.

Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed), prof. Janusz Moryś przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że jest to duże święto dla uczelni, zwłaszcza, że tytuł wręczany jest, jak określił, niesamowitej postaci, jak prof. Abass Alavi - twórca pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), "bez którego nie wyobrażamy sobie dziś właściwej diagnostyki chorób nowotworowych".

GUMed podał na swojej stronie, że prof. Alavi jest najczęściej cytowanym naukowcem Uniwersytetu Pennsylwanii w Filadelfii (UPenn) i jednym z najczęściej cytowanych w USA uczonych w ogóle. Jest autorem lub współautorem 1134 publikacji, skumulowany wynik Impact Factor wynosi 4.263. Jego Indeks cytowań wynosi 45,805.

- Dla nas jest to przede wszystkim zaszczyt, że profesor zgodził się przyjąć to honorowe wyróżnienie naszej uczelni - podkreślił prof. Moryś. Dodał, że uczelnia ma kontakt z naukowcem od lat.

- Kiedy zapadła decyzja o utworzeniu pracowni PET, pracownicy z Gdańska wyjechali właśnie do profesora uczyć się tej metody - wyjaśnił. Zwrócił uwagę, że "chyba niewiele ośrodków w Europie może pochwalić się, że wychowankowie profesora czynnie pracują i analizują badania chorych".

Rektor wyjaśnił, że związki GUMed z prof. Alavim polegają też na współpracy naukowej oraz konsultacjach trudnych przypadków.

Prof. Abass Alavi powiedział w Gdańsku, że "jest ogromne pole dla rozwoju medycyny nuklearnej w diagnostyce chorób nie tylko onkologicznych". Zwrócił uwagę, że decydenci powinni mieć świadomość, że wspieranie tej metody pomaga nie tylko pacjentom poprzez szybsze i skuteczniejsze leczenie, ale też obniża koszty terapii.

Zaznaczył, że pierwsze badania tą metodą u pacjenta wykonano w 1976 r. a w 1999 r. została ona  uznana i dopuszczona do rutynowego stosowania w codziennej praktyce klinicznej przez Amerykańską Agencję.

78 - letni doktor honoris causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślił, że "jeszcze wiele przed nim do zrobienia, i mimo swojego podeszłego wieku stara się wpajać adeptom sztuki medycznej przydatność tej metody i dawać im siłę do tego, żeby ją dalej rozwijali".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH