GUMed: doktorat honoris causa dla prof. Michinari Hamaguchi

Rektor Uniwersytetu Nagoya, prof. Michinari Hamaguchi, ceniony ekspert z zakresu biologii nowotworów, zostanie doktorem honoris causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak informuje Gdański Uniwerstet Medyczny, prof. Michinari Hamaguchi jest absolwentem Graduate School of Medicine and School of Medicine Nagoya University. W 1993 r. otrzymał tytuł profesora w Pathological Control Research Facility, School of Medicine, Nagoya University.

W 2002 r. objął stanowisko dyrektora tej instytucji, a trzy lata później został wybrany dziekanem Graduate School of Medicine and School of Medicine Nagoya University. Funkcję tę pełnił do końca marca 2009 r. W kwietniu został wybrany na stanowisko prezydenta (rektora) Uniwersytetu Nagoya na okres 2009-2015.

Uniwersytet w Nagoi należy do najbardziej znanych w świecie uniwersytetów japońskich, a w ciągu ostatnich 10 lat czterech absolwentów tego uniwersytetu zostało uhonorowanych Nagrodą Nobla, w tym dwóch profesorów na stałe związanych z uczelnią.

Prof. Hamaguchi jest cenionym ekspertem z zakresu biologii nowotworów, specjalizującym się w molekularnych mechanizmach inwazyjności i przerzutowania nowotworów. Jest autorem 182 prac naukowych o łącznej wartości indeksu cytowań (IF) 6850. Jako pierwszy odkrył onkogen crk kodujący cząsteczki sygnałowe wiążące się z białkami o określonych motywach strukturalnych zawierającymi powtórzenia reszt prolinowych i fosforylowane reszty tyrozynowe.

Naukowiec ma też wybitne zasługi dla rozwoju współpracy pomiędzy Nagoya University a Akademią Medyczną w Gdańsku (obecnie Gdańskim Uniwersytetem Medycznym). Wspierał wymianę pracowników naukowych i studentów pomiędzy obiema uczelniami. W 2010 r. na około 300 wszystkich zagranicznych naukowców odbywających staż w Nagoya 14 było z Polski, a wśród wszystkich 108 zagranicznych studentów 8 przybyło z naszego kraju.

Uroczyste posiedzenie Senatu w całości poświęcone nadaniu tytułu honoris causa odbędzie się 24 listopada br. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH