GOPR wspólnie z AGH stworzyło platformę edukacyjną dla ratowników górskich GOPR wspólnie z AGH stworzyło platformę edukacyjną dla ratowników górskich. Fot. Archiwum

Instruktorzy GOPR wspólnie z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracowali internetową platformę edukacyjną oraz e-podręcznik dla ratowników górskich. W przyszłości narzędzie może być udostępnione przedstawicielom innych służb ratowniczych.

- Do tej pory nasi ratownicy górscy narzekali na brak materiałów szkoleniowych, bo cała wiedza z tego zakresu zgromadzona jest w głowach ludzi. Teraz, w efekcie ponad dwuletniej pracy, powstało gigantyczne narzędzie, podręcznik, jakiego nigdy nie mieliśmy - powiedział PAP w czwartek (23 marca) Rafał Chrustek, instruktor GOPR i szef zespołu redakcyjnego platformy.

Jak przypomniał, inspiracją dla twórców była strona niemieckiej organizacji ratownictwa górskiego Bergwacht Berchtesgaden, stworzona do szkoleń za pośrednictwem internetu. Nad opracowaniem polskiego narzędzia pracowała prawie cała kadra instruktorska GOPR we współpracy z Centrum e-Learningu AGH. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach unijnego programu Erasmus+.

W rezultacie projektu powstał e-podręcznik oraz e-learningowe kursy doskonalenia na trzech stopniach zaawansowania z 10 działów tematycznych. Obejmują one ratownictwo medyczne, ratownictwo jaskiniowe, psy ratownicze, ratownictwo z powietrza, ewakuacje, poszukiwania osób zaginionych, ratownictwo na rzekach górskich, ratownictwo lawinowe, ratownictwo w terenie trudno dostępnym.

W kursach znajdują się interaktywne materiały do samodzielnej nauki (lekcje z pytaniami), testy sprawdzające wiedzę, filmy instruktażowe, grafiki i zdjęcia. Zdaniem twórców nowoczesne rozwiązanie pozwoli na efektywne podnoszenie kompetencji ratowników GOPR.

Dostęp do materiałów zgromadzonych na platformie ma każdy ratownik GOPR. W przyszłości narzędzie może być udostępnione do szkoleń przedstawicieli innych służb ratowniczych: straży pożarnej, pogotowia ratunkowego czy policji.

Dzięki temu, że ratownicy GOPR - autorzy kursów i materiałów e-learningowych - w trakcie projektu nauczyli się projektowania i przygotowania kursów na platformie e-learningowej, mogą teraz samodzielnie rozwijać i aktualizować istniejące kursy oraz tworzyć w przyszłości nowe materiały szkoleniowe.

- Naszą platformę można cały czas aktualizować, zmieniać, a nawet kreować politykę szkoleniową - zaznaczył Chrustek.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ma zasięg ogólnokrajowy; działa przede wszystkim w regionach górskich (z wyłączeniem Tatr, gdzie działa Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe). Głównymi zadaniami GOPR jest niesienie pomocy w górach ludziom, których zdrowie lub życie jest zagrożone, zapobieganie wypadkom w górach oraz ochrona środowiska górskiego.

Ratownicy są skupieni w siedmiu grupach regionalnych: beskidzkiej, bieszczadzkiej, jurajskiej, karkonoskiej, krynickiej, podhalańskiej i wałbrzysko-kłodzkiej. GOPR zatrudnia 102 ratowników etatowych, a wspomaga ich 1345 ratowników ochotników i 204 kandydatów na ratowników.

Pogotowie zabezpiecza pasma gór polskich od Karkonoszy poprzez Jurę Krakowsko - Częstochowską do Bieszczad, o łącznej powierzchni 20,4 tys. km kwadratowych. Znajduje się tam 7,2 tys. km szlaków turystycznych i ponad 200 urządzeń narciarskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH