Ewa Kopacz przyjęła rezygnację prof. Andrzejaka

Minister Zdrowia spotkała się z rektorem Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu - prof. Ryszardem Andrzejakiem, w związku z rezygnacją z pełnionej przez niego funkcji. Ewa Kopacz przyjęła jego rezygnację uznając, że ta decyzja, jak również rezygnacja z pełnionej funkcji prorektora ds. nauki prof. Marka Ziętka będą miały pozytywny wpływ na normalizację sytuacji w uczelni.

Wiceminister Andrzej Włodarczyk ma osobiście sprawować nadzór nad sytuacją w uczelni. Obecnie niezbędne jest pilne przeprowadzenie wyborów rektora i prorektora ds. nauki.

Przypomnijmy, że rektor Ryszard Andrzejak miał przebywać na urlopie, dopóki członkowie Rady Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego nie zdecydują, czy profesor popełnił plagiat w swojej pracy habilitacyjnej, czy też nie. Jednak sam 21 kwietnia podał się do dymisji.

Cała sprawa dotycząca rzekomengo plagiatu w pracy habilitacyjnej rektora rozpoczęła się w listopadzie 2008 roku. Wówczas oskarżenie o nierzetelność naukową w pracy habilitacyjnej prof. Andrzejaka wysunęli dr Jarosław Pająk oraz dr Zbigniew Półtorak z uczelnianej Solidarności 80.

Solidarność 80 zarzuciła rektorowi, że w pracy z 1993 roku dopuścił się plagiatu, przepisując kilkanaście stron z obronionej w 1986 r. pracy doktorskiej obecnej dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Jolanty Antonowicz-Juchniewicz.

Plagiat miał też polegać na zapożyczeniu wyników badań grupy kontrolnej z wcześniejszej o 14 lat pracy habilitacyjnej prof. Witolda Zatońskiego, obecnie kierownika Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH