Emocje wokół stażu podyplomowego dla lekarzy: projekt wraca do komisji FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

W związku z poprawką zgłoszoną w trakcie wieczornej, środowej (19 października) debaty nad projektem dotyczącym przywrócenia stażu podyplomowego został on ponownie skierowany do sejmowej komisji zdrowia. Ta zajmie się nim w czwartek.

Zgodnie z rządowym projektem młodzi lekarze będą odbywać staż podyplomowy pod kierunkiem opiekuna (lekarza specjalisty albo lekarza dentysty wykonującego zawód co najmniej przez 5 lat).

Będą mogli m.in. wystawiać recepty
Stażyści będą mieli pełne prawo wykonywania zawodu, czyli będą mogli m.in. wystawiać recepty, wydawać opinie i orzeczenia lekarskie. Na mocy regulacji, pytania z egzaminów lekarskich mają być publicznie udostępniane po upływie pięciu lat od ich przeprowadzenia.

Ze stażu podyplomowego dla lekarzy i lekarzy dentystów zrezygnowano w 2011 r. Pierwsi absolwenci, którzy nie odbyli stażu, mieli opuścić uczelnie medyczne w 2018 r.

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas wskazywał, że przywrócenie stażu podyplomowego jest oczekiwane przez środowisko lekarzy; a korzyści odczują także pacjenci.

- Ta ustawa daje poczucie bezpieczeństwa każdemu polskiemu pacjentowi, który ma kontakt z lekarzem. Pacjent musi wiedzieć, że lekarz jest w pełni wykształcony, (...) że relacja mistrz-uczeń w trakcie stażu przyniosła odpowiednie efekty - powiedział.

Wiceminister podkreślał, że polscy lekarze są niezwykle wysoko oceniani. - Ubolewam, że wyjeżdżają ale jeśli zmienimy system kształcenia podyplomowego i będziemy mieli więcej środków na opiekę zdrowotną to lekarze do Polski zjadą z powrotem"- ocenił.

Pinkas: przestaliśmy myśleć o felczeryzacji medycyny
- Dajemy im tutaj perspektywy i pracujemy w tej chwili w resorcie nad wieloma rozwiązaniami które spowodują to, że nie będzie żadnej potrzeby wyjeżdżania; najwyżej na wymianę międzynarodową, wymianę naukową czy tez naukę nowych technologii - mówił Pinkas.

Jak podał, planowane działania dotyczyć mają m.in. bardziej racjonalnego i przyjaznego kształcenia podyplomowego, zmniejszenia ilości specjalizacji lekarskich oraz innego sposób wynagradzania, także rezydentów. "Mamy mało pieniędzy w systemie. Robimy wszystko by go uszczelnić, żeby nie trzeba było dzielić biedą - by znalazły się pieniądze, które będą służyć pacjentom - powiedział.

Wiceminister przekonywał, że to niezwykle ważne, że "przestaliśmy myśleć o felczeryzacji medycyny". - Nie mieliśmy wyjścia, to po prostu trzeba było zrobić" - powiedział odnosząc się do przywrócenia stażu podyplomowego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH