Elbląg: w szpitalu uczą, jak rozmawiać z pacjentem

Blisko 800 pracowników medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu wzięło udział w zakończonym we wtorek (22 maja) cyklu szkoleń z zakresu komunikacji interpersonalnej. To pierwsze szkolenie na ten temat w blisko 25-letniej historii lecznicy.

Pierwsze i dodajmy - tak powszechne. Jak wyjaśnił Marek Pietruszka, dyrektor ds. medycznych, szpital zatrudnia 260 lekarzy oraz 500 pielęgniarek, a do tego dochodzą pracownicy laboratoriów oraz pracowni diagnostycznych. Przeszkolono praktycznie wszystkich.

- Aby to umożliwić, temat szkolenia powtarzano każdego dnia dla różnych grup - dodał Marek Pietruszka w Elbląskiej Gazecie Internetowej.

Szkolenie wypełnia lukę w programach nauczania uczelni medycznych. Wiedza z zakresu właściwej komunikacji na większości uczelni przekazywana jest jedynie podczas zajęć fakultatywnych. Zainteresowanie studentów nie jest duże.

Na przykład Polska Unia Onkologii organizuje dla studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykłady z zakresu psychoonkologii, podczas których uczy sztuki rozmowy w sytuacjach beznadziejnych. Na zajęcia przychodzi zaledwie 10 - 40 osób, a cały rocznik liczy kilkuset studentów.

Poza tym w uczelniach, które mają przedmiot medycyna paliatywna, na szóstym roku uczy się przekazywania informacji i komunikacji z pacjentem. Są też kursy dla lekarzy różnych specjalizacji z komunikacji i pomocy psychologicznej.

- Z badań prowadzonych przez NRL wynika, iż sami lekarze oceniają, że nie są dobrze przygotowani do współpracy z pacjentem - przyznał wiceprezes NRL Konstanty Radziwiłł w czasie V Sympozjum etycznego, które zorganizowano w ramach obradującego 12 kwietnia XXXVII Zjazdu Towarzystwa Internistów Polskich.

Być może większość z nich nie wierzy, że w ogóle można się nauczyć właściwej komunikacji z pacjentem.

W Elblągu podjęto próbę zmiany tego stereotypu. Co ciekawe, omawiano nie tylko relacje lekarza i pielęgniarki z pacjentem, ale również na linii lekarz - pielęgniarka. Mają one niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo pacjenta i atmosferę pracy w szpitalu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH