Ekspert: odkrycie mechanizmu autofagii pomocne w leczeniu m.in. nowotworów Autofagia pozwala na degradację uszkodzonych białek, zatem proces nowotworzenia może być zahamowany Fot. PTWP

Odkrycie mechanizmów autofagii z cała pewnością może być wykorzystane w leczeniu wielu chorób, w tym nowotworów - powiedziała PAP prof. Magdalena M. Rost-Roszkowska, komentując przyznanie Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii Yoshinori Ohsumie.

Autofagia jest procesem, w którym w komórce przy udziale tzw. lizosomów dochodzi do trawienia uszkodzonych lub degenerujących struktur komórkowych, czy związków takich jak np. białka - wyjaśniła PAP prof. Magdalena M. Rost-Roszkowska z Katedry Histologii i Embriologii Zwierząt Uniwersytetu Śląskiego.

Uszkodzone struktury komórkowe czy organelle mogą doprowadzić komórkę do śmierci.

 - Jeśli zostaną one unieszkodliwione - a wiec strawione na drodze autofagii - komórki przeżyją i nie zostanie wywołany na przykład stan zapalny w narządzie czy tkance - mówi badaczka.

Autofagia może także doprowadzić komórkę do obumarcia, jeśli będzie zachodziła na tyle intensywnie, że uruchomiony zostanie automatycznie jeden z typów śmierci komórkowej (np. nekroza lub apoptoza). Taka komórka i jej organelle będą ulegały samostrawieniu.

 - W efekcie komórka nie wywoła stanu zapalnego innych, sąsiadujących z nią komórek - tłumaczy prof. Rost-Roszkowska.

- Odkrycie mechanizmów autofagii z cała pewnością może być wykorzystane w leczeniu wielu chorób, w tym nowotworów. Znając białka, które uruchamiane są w trakcie autofagii, czy cały jej mechanizm - możemy komórce nowotworowej "kazać" ulec strawieniu, aby nie ulegała kolejnym podziałom - wyjaśnia badaczka.

Jak wskazuje ekspertka, w przypadku niektórych komórek nowotworowych proces autofagii można tak zintensyfikować, aby doszło do aktywacji jednego z typów śmierci komórkowej.

 - Proces nowotworzenia często rozpoczyna się poprzez nagromadzenie w komórce uszkodzonych białek. Autofagia pozwala na degradację takich białek, zatem proces nowotworzenia może być zahamowany lub przynajmniej opóźniony - zaznacza badaczka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH