Eksperci: w leczeniu autyzmu większość metod mało efektywnych

Jedynie 30 proc. metod edukacyjno-terapeutycznych stosowanych w leczeniu autyzmu ma potwierdzoną efektywność. Spośród nich niemal wszystkie wywodzą się z psychologii behawioralnej - twierdzą zajmujący się tym schorzeniem psychologowie.

Na temat efektywnych metod oddziaływania w przypadku autyzmu dyskutują specjaliści z Polski i zagranicy podczas dwudniowego VIII Sympozjum Naukowego Polskiego Towarzystwa Psychologii Behawioralnej, które w sobotę (24 marca) rozpoczęło się w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

- Z opublikowanego w 2009 r. raportu Narodowego Centrum Autyzmu w USA wynika, że udowodnioną efektywność ma tylko 30 proc, metod edukacyjno-terapeutycznych - powiedziała w rozmowie z PAP dr Monika Suchowierska z warszawskiej SWPS. 60 proc. terapii wykazuje jedynie obiecujące działanie, ale za mało jest jeszcze dowodów, by można było w pełni im ufać.

Dodała, że pozostałych 10 proc. metod nie badano, nic zatem nie wiadomo o ich efektywności.

- W leczeniu autyzmu wykorzystuje się też metody, które są wręcz szkodliwe, jak terapia chelatacyjna polegająca na usuwaniu z organizmu chorego trujących metali ciężkich oraz podawanie hormonów czy mega dawek witamin - podkreśla dr Suchowierska.

Wszelkie niesprawdzone terapie bazują na tym, że nie wszystko jeszcze wiadomo o autyzmie, np. co powoduje to zaburzenie i dlaczego głównie chorują chłopcy. Rozwija się w okresie życia płodowego i jest związane z mutacjami genetycznymi oraz nieprawidłowościami w funkcjonowaniu mózgu, a także pewnymi, jeszcze nieznanymi, czynnikami środowiskowymi. Ale nie powstaje dopiero po urodzeniu dziecka.

Chore na autyzm dziecko nie musi być upośledzone umysłowo. Tak jest jedynie w przypadku 40 proc. z nich.

- Dawniej sądzono, że nawet 80 proc. dzieci autystycznych jest upośledzonych, ale wynikało to z błędnej diagnostyki. Zaliczano do nich maluchy, które były upośledzone, ale nie miały autyzmu - twierdzi dr Suchowierska.

Podkreśla też, że obecny stan wiedzy pozwala nam stwierdzić, że najskuteczniejszą pomocą dzieciom z autyzmem są oddziaływania oparte na stosowanej analizie zachowania, czyli terapia behawioralna.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH