Eksperci: nanocząstki to zdrowotne zagrożenia ale i korzyści

Nanocząstki znajdują szerokie zastosowanie w naszym życiu, ale skutki tego wciąż nie zostały należycie poznane - mówił prof. Wojciech Wąsowicz z Instytutu Medycyny Pracy podczas czwartkowej (26 marca) konferencji prasowej w Warszawie.

Konferencję w ramach kampanii "Lek bezpieczny" zorganizował Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Nanotechnologia to ogólna nazwa całego zestawu techniki sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych - czyli na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek. To modny i obiecujący dział nauki o materiałach, ale bardzo często także słowo-wytrych - mówiła Barbara Jaworska-Łuczak, wiceprezes Urzędu ds. Produktów Biobójczych.

Jak wyjaśnił prof. Wojciech Wąsowicz z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dra J. Nofera w Łodzi, takie terminy jak nanotechnologia czy nanomateriał pochodzą od używanej do opisywania nanoświata jednostki długości- nanometra, czyli jednej miliardowej metra. Na odcinku 1 nanometra można zmieścić 10 atomów wodoru albo 5 krzemu.

- Nanocząstki były w środowisku od zawsze - podkreślił prof. Wąsowicz. - Powstają podczas pożarów lasów, wybuchów wulkanów czy reakcji fotochemicznych w wysokich warstwach atmosfery. Nanocząstki wytworzone przez człowieka to np. dymy, aerozole czy spaliny. Powstają w procesach spawania, wytapiania metali, przy drukowaniu, cięciu, szlifowaniu i polerowaniu, ale i podczas gotowania i smażenia. W każdym litrze powietrza - miejskiego czy wiejskiego - są miliony nanocząstek, choć powietrze w mieszkaniu może ich zawierać dziesiątki razy mniej niż na ruchliwej ulicy.

Już w średniowieczu szklarze nauczyli się barwić szkło na rubinowy kolor za pomocą nanocząstek złota, później chemicy otrzymali między innymi nanosrebro i nanocząstki żelaza. Za moment narodzin nanotechnologii uważa się słynny wykład Richarda Feynmana z roku 1959 "There's Plenty Room at the Bottom" (Tam na dole jest jeszcze dużo miejsca). Przełomowe znaczenie mało odkrycie węglowych fullerenów oraz nanorurek.

W ciągu ostatnich lat liczba zawierających nanomateriały produktów konsumpcyjnych na rynku europejskim zwiększyła się wielokrotnie. Chodzi zwłaszcza o kosmetyki, produkty higieny osobistej i środki impregnujące. Wiele produktów jest reklamowanych, jako "nanotechnologiczne". Nanomateriały mogą znaleźć zastosowanie przy wytwarzaniu biosensorów, protez i implantów, a także baterii, przy produkcji farb czy impregnacji tkanin, których powłoka nie przyjmuje zanieczyszczeń.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH