Nadal nie cichnie sprawa ostatniego egzaminu specjalizacyjnego z chorób wewnętrznych. Stowarzyszenie Inicjatywa Protest PES, zrzeszające lekarzy, którzy walczą o jego unieważnienie i zmianę formy egzaminu, zdecydowali się napisać w tej sprawie list do premiera.

Lekarze ze Stowarzyszenia twierdzą, że egzamin został źle przeprowadzony. Zamierzają również złożyć doniesienie do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. W Centrum Egzaminów Medycznych rozkładają ręce i mówią, że nic więcej w ramach obowiązującego prawa nie da się zrobić, żeby zwiększyć liczbę osób, które zdały ostatni egzamin.

- Dzięki temu, że prof. Zbigniew Gaciong (konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych - red.) uznał, że 5 pytań było zbyt trudnych, kolejnym osobom został zaliczony egzamin. Tylko na jakiej podstawie stwierdzono, że te pytania były za trudne? Może więcej pytań było trudnych? Nie może być tak, że na podstawie niejasnych kryteriów wycofuje się pytania. Skoro unieważniono kilka pytań, to chcemy, żeby wszystkim zdającym zaliczono ten egzamin - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Wojciech Buczyński ze Stowarzyszenia Inicjatywa Protest PES.

Mocne słowa

CEM odpowiada nam, że jeżeli Stowarzyszenie Inicjatywa Protest PES będzie naciskać w tej sprawie, to może nawet cofnąć decyzję o unieważnieniu tych 5 pytań. Centrum nie godzi się na żaden kompromis. A Wojciech Buczyński używa mocnych słów: - Uważamy, że przy przeprowadzaniu tego egzaminu zostało złamane prawo - przekonuje.

Dodaje, że lekarze są zdecydowani zwrócić się z tą sprawą nawet do Trybunału Praw Człowieka. Zapowiadają też złożenie doniesienia do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.
 
Dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych prof. Stanisław Orkisz mówi nam, że musi respektować prawo. Zgadza się, że podczas egzaminu doszło do uchybień, jednak stwierdza, że nie ma wpływu na decyzje komisji egzaminacyjnej.

- Egzamin się odbył. Nikt nie został pokrzywdzony. Decyzje podjęte przez komisje działały na korzyśc zdających. Móżna jedynie myśleć o zmianach rozporządzenia i regulaminu, aby w przyszłości nie dochodziło do takich problemów. Zgłosiliśmy propozycje zmian. Wiem, że minister zdrowia pracuje nad nimi. Jednak nawet pani minister nie ma takiej możliwości, żeby wszystkim zaliczyć poprzedni egzamin. Dodatkowym problemem są różnice w szkoleniu specjalizacyjnym. Przeanalizowaliśmy wyniki i okazało się, że niektóre ośrodki wypadają gorzej od innych - mówi prof. Stanisław Orkisz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH