Dla osób, które cztery razy nie zdały egzaminu specjalizacyjnego z interny jest jeszcze nadzieja. Co prawda nie będą mogły po raz piąty podejść do testu w marcu. Jednak być może stanie się to możliwe w jesiennej sesji.

Egzamin z interny w sesji jesiennej minionego roku nie powiódł się 47 proc. zdających. To jednak nie jest ewenement. Podobne wyniki PES-u zdarzają się także kandydatom na specjalistów i w innych dziedzinach medycyny.

Pechowcy, którzy nie zdali egzaminu z interny po raz czwarty są liczną grupą i – przyznać trzeba – nie bardzo wiadomo jak rozwiązać ich problem, bo prawo nie przewiduje piątego podejścia do PES-u.

– Być może taka możliwość będzie wchodziła w grę jesienią. W sesji wiosennej nie będzie takiej możliwości ponieważ nie zostało zmienione jeszcze prawo dotyczące egzaminów specjalizacyjnych – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Stanisław Orkisz, dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi.

Termin bez zmian

Jak informuje profesor, jeżeli chodzi o internę, problem ten dotyczy 48 osób, które cztery razy nie zdały egzaminu.

Już wcześniej rzecznik prasowy resortu zdrowia informował, że zmiana prawa w zakresie egzaminów specjalizacyjnych ma iść w kierunku zwiększenia liczby podejść do tego testu.

Lekarze ze Stowarzyszenia Protest PES mówią, że to bardzo optymistyczne informacje. Stowarzyszenie podnosiło też sprawę przesunięcia egzaminu lub nie organizowania go w ogóle w sesji wiosennej ze względu na niewielką ilość czasu jaką ma nowy konsultant krajowy ds. chorób wewnętrznych dr Jacek Imiela na przygotowanie egzaminu. Jednak jak podaje CEM, egzamin nie zostanie przesunięty i odbędzie się 11 marca.

Nie wszyscy zdają

Trzeba pamiętać, że wszelkie rozwiązania, które planuje Ministestwo Zdrowia będą dotyczyć nie tylko egzaminu z chorób wewnętrznych, ale obejmą wszystkie specjalizacje. Jak się okazuje w innych specjalizacjach też bywa ciężko. Jednak nie ma na nie tylu chętnych co na internę i być może dlatego protest rozpoczęli właśnie przyszli interniści.

– Na tym co my wywalczyliśmy wszyscy skorzystają – komentuje doktor Wojciech Buczyński ze Stowarzyszenia Inicjatywa Protest PES.

W innych specjalnościach, jak się okazuje też nie jest „różowo“. Zawsze są osoby, które zdają i te, którym się nie wiedzie podczas Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH