Dwa wieki nauczania medycyny, czyli czym szczyci się Warszawski Uniwersytet Medyczny

Warszawski Uniwersytet Medyczny, jedna z najstarszych uczelni medycznych w Polsce obchodzi jubileusz 200-lecia nauczania medycyny w stolicy. Z tej okazji w niedzielę (10 maja) organizuje wielki festyn, który odbędzie się przy ul. Nowy Świat w Warszawie. Będą prezentacje klinik i ich dorobku, zabawy dla dzieci, występy artystów i wiele, wiele innych atrakcji.

WUM to szacowna instytucja, która nie tylko kształci przyszłych lekarzy, ale także jest jedną z najważniejszych placówek naukowo-badawczych w Polsce...

Z okazji jubileuszu postanowiliśmy przybliżyć czym obecnie zajmują się naukowcy z warszawskiej uczelni medycznej i jakie mają osiągnięcia. WUM kształci obecnie ponad 10 tys. studentów, z czego 5 tys. to studenci wydziałów lekarskiego i lekarsko-dentystycznego. Pół tysiąca studentów wydziału lekarskiego zagłębia naukę w języku angielskim. Oto czym jeszcze szczyci się warszawska uczelnia...

Alergologia
Prof. nadzw. dr hab. Bolesław Samoliński wraz z Zespołem z Zakładu Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Wydziału Nauki o Zdrowiu przeprowadził największe w Polsce i jedno z największych w Europie badań poświęconych alergologii. Projekt „Wdrożenie systemu profilaktyki i wczesnej wykrywalności chorób alergicznych w Polsce” („ECAP - Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce”) prowadzony na zlecenie Ministerstwa Zdrowia objął ponad 22 tysiące osób z 9 regionów Polski. Dzięki niemu powstaną standardy postępowania służące wczesnej wykrywalności oraz profilaktyce chorób alergicznych w Polsce.

Przeszczepy
Prof. dr hab. n. med. Piotr Fiedor wraz z zespołem klinicznym z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Instytutu Transplantologii wykonał 9 maja 2008 roku, pierwszą w Polsce operację jednoczasowego usunięcia całej trzustki z powodu przewlekłego zapalenia oraz przeszczepienia do wątroby wyizolowanych wysp trzustkowych. Pacjent w stanie bardzo dobrym został wypisany do domu. Metoda ta zwana autotransplantacją zapobiega cukrzycy pooperacyjnej i stanom hipoglikemii w przypadku częściowego zapotrzebowania na insulinę egzogenną w okresie pooperacyjnym.

12 czerwca 2008 roku prof. dr hab. med. Piotr Fiedor z zespołem klinicznym wykonał pierwsze w Polsce alloprzeszczepienie izolowanych wysp trzustkowych chorej z chwiejną cukrzycą typu I w rok po alloprzeszczepieniu nerki ze zwłok. Ta metoda leczenia wymaga przewlekłego leczenia immunosupresyjnego. Na podstawie skutecznej transplantacji izolowanych wysp trzustkowych i wdrożenia tej metody leczenia do klinik opracowano dwie procedury wysokospecjalistyczne: allotransplantację izolowanych wysp trzustkowych w celu leczenia chorych z chwiejną cukrzycą typu I oraz planową allotransplantację narządową (np. nerka, wątroba, serce)oraz autotransplantację wyizolowanych, własnych wysp trzustkowych po operacji usunięcia trzustki tym chorym w celu zapobiegania cukrzycy pooperacyjnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH