Nie, nie, nie

Jeżeli wyliczenia specjalistów z Instytutu Karolińskiego Uniwersytetu Szokholmskiego są prawdziwe, irytujący pracowników przełożony jest tak samo niebezpieczny jak zła dieta czy nadciśnienie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sztokholmie przebadali prawie 3 tysiące mężczyzn w wieku od 19 do 70 lat. Stan zdrowia pracowników zatrudnionych w rejonie Sztokholmu analizowano przez niemal dekadę. Sprawdzono między innymi, jak często występowały u nich atak serca, choroba niedokrwienna serca oraz, generalnie, nadciśnienie tętnicze. Wyniki publikuje magazyn Occupational and Environmental Medicine.

Z danych wynika, że niesprawiedliwe i nieprofesjonalne zachowanie przełożonych sprzyja występowaniu chorób serca podwładnych. W badanej grupie 74 osoby doświadczyły zawału lub generalnie choroby niedokrwiennej serca, która mogła zakończyć się śmiercią. Wcześniejsze badania, na które powołują się naukowcy, wskazują, że niesprawiedliwe oceny przełożonych wpływają na podwyższone ciśnienie krwi podwładnych. To zaś jest bezpośrednią przyczyną zawałów serca.

W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Karolińskiego wzięto pod uwagę ankietę wypełnianą przez samych zainteresowanych. Musieli oni m.in. opisać, w jaki sposób ich szefowie określali cele do spełnienia oraz jak komunikowali się z zespołem – m.in. czy w sposób wyraźny wyrażali satysfakcję z wypełnienia powierzonych zadań.

Co jest przyczyną tego podwyższonego ryzyka? Specjaliści ze Sztokholmu wskazują na zachowania wynikające z radzenia sobie ze stresem. Czyli – palenie tytoniu, picie alkoholu, kłopoty ze snem, przejadanie się.

Jeśli te wyniki okażą się prawdziwe, szefowie powinni uważać na choroby serca pracowników spowodowane ich decyzjami – uważają eksperci z University College London oraz fińskiego Instytutu Medycyny Pracy, którzy brali udział w badaniach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH