Analiza DNA człowieka i szympansa różni się tylko niecałymi 2 procentami. Jednak różnice biologiczne są ogromne. Jedną z tych różnic jest podatność na raka. Szympansy chorują na nowotwory rzadziej niż ludzie - informuje Rzeczpospolita.

John McDonald z Wydziału Biologii Georgia Institute of Technology opublikował w majowym numerze Medical Hypotheses pomysł jak ową zagadkę rozwiązać.

Zdaniem naukowca częstsze zachorowania ludzi na nowotwory wynikają ze zmian ewolucyjnych. Badacz twierdzi, że z jednej strony dały nam większe mózgi lecz z drugiej sprawiły, że jesteśmy bardziej niż małpy narażeni na zachorowanie na nowotwory.

- Wcześniejsze badania dowiodły, że istnieją ogromne różnice między ekspresją genów w mózgach ludzi i szympansów. Inna jest m.in. ekspresja genów odpowiadających za zaprogramowaną śmierć neuronów – w ludzkim mózgu przebiega ona wolniej - napisał badacz wraz z zespołem w Medical Hypotheses.

Dzięki zaprogramowanej śmierci komórek czyli apoptozie, organizm pozbywa się zużytych albo uszkodzonych elementów. Odbywa się to bez wpływu bodźców zewnętrznych – komórka popełnia samobójstwo.

Apoptozą mogą sterować niektóre geny. Ich aktywność jest jednak inna w mózgach ludzi i szympansów.

- Ta sama prawidłowość daje się zauważyć również w innych tkankach ludzkich, gdy porównać je z małpimi. Apoptoza u człowieka przebiega wolniej niż u szympansów – pisze naukowiec.

Zespół McDonalda zbadał aktywność tych genów w kilku różnych tkankach, m.in. w mózgu, wątrobie, jądrach i nerkach. Podejrzenia naukowców się potwierdziły: organizm człowieka nie usuwa uszkodzonych, zmutowanych komórek tak skutecznie, jak czynią to małpy - czytamy w Rzeczpospolitej.

Zdaniem naukowców mniej skuteczna apoptoza pomogła ludziom wykształcić większy mózg. Elementem tej układanki było także większe tempo powstawania neuronów.

Jednak hamowanie apoptozy to również jedna z charakterystycznych cech nowotworów. Rak potrafi zablokować ścieżki, którymi przekazywane są polecenia uruchomienia procesu samobójczej śmierci. Zmutowane komórki dzielą się w sposób niekontrolowany, a do tego są niemal nieśmiertelne.

– Mamy większe mózgi niż szympansy i wielu naukowców skupiło się na tym, że prawdopodobnie produkujemy neurony w przyspieszonym tempie. Ale uważam, że ważne jest także to, że tych neuronów nie niszczymy – przyznaje McDonald w rozmowie z LiveScience.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH