
W grudniu media obiegła zdumiewająca wiadomość o porażającej liczbie lekarzy, którzy nie zdali egzaminu specjalizacyjnego z anestezjologii w sesji jesiennej 2015 r. Aż 91 proc. zdających w tym terminie PES "oblało" pisemny test. Czy egzamin jest za trudny?
Media pokusiły się nawet o tezę, iż anestezjologów brakuje w Polsce, dlatego, że... lekarze nie są w stanie zdać egzaminu. Często używano także w tym kontekście słowa "pogrom".
Na internetowych forach i mediach społecznościowych zawrzało. Ci, którzy nie zdali egzaminu stawiają zarzuty, że testy są zbyt trudne, zawierają liczne podpunkty, zdania wielokrotnie złożone i podwójne zaprzeczenia. Według zawiedzionych, wiele pytań opartych zostało na pojedynczych doniesieniach naukowych i opiniach, a nie na ugruntowanej i potwierdzonej wiedzy medycznej.
Łatwiej nie będzie?
Zdaniem prof. Mariusza Klenckiego, dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi, pojawiające się na forach internetowych protesty osób, które nie zdały egzaminu specjalizacyjnego są zrozumiałe. Zauważa jednak, że kilkadziesiąt osób, którym nie powidło na egzaminie specjalizacyjnym, gdy widzą okazję żeby zaprotestować, starają się wywrzeć presję, aby w kolejnej sesji egzamin był łatwiejszy.
- Egzaminu nie można jednak zrobić łatwiejszym. Nie służy, bowiem temu, aby zdał go jakiś określony procent osób, a temu, aby sprawdzić czy te osoby mają niezbędny zasób wiedzy, aby móc samodzielnie wykonywać zawód specjalisty i uczyć następne pokolenia. Nie ma tu pola do tego, aby obniżać poziom egzaminu - uważa prof. Klencki.
Argumentów i zarzutów tych, którzy nie zdali egzaminu, że był on zbyt trudny, nie sposób zweryfikować. Zgodnie z polskim prawem nie ma wglądu do pytań egzaminacyjnych. Zwracała się o to już w poprzednich latach nawet Naczelna Izba Lekarska, ale otrzymała odmowę.
- Jestem za tym, aby udostępnić pytania egzaminacyjne, ale aby tak się stało, trzeba zmienić w Polsce prawo - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Krzysztof Kusza, krajowy konsultant w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.
Pytany o to czy nie należałoby już w tym celu przedsięwziąć kroków, profesor stwierdza, że wystąpił już do dyrektora CEM o dokonanie audytu egzaminu przez niezależnych ekspertów, którzy mogą mieć dostęp do pytań egzaminacyjnych.
- Z tego, co mi wiadomo, taki audyt już się odbył. Jego wyniki znam nieoficjalnie i na razie nic więcej nie mogę na ten temat powiedzieć. Jednak chyba nieporozumieniem jest mówienie o fatalnych wynikach jesiennego egzaminu specjalizacyjnego. Jego zdawalność jest zbliżona do średniej - mówi nam prof. Kusza.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 22:06 Opiekunowie osób niepełnosprawnych poprosili o spotkanie z prezydentem
- 21:37 Prezydium NRL o limitach przyjęć na kierunek lekarski i opiece okołoporodowej
- 21:14 Lublin: pracują nad protezami, które można modyfikować bez zabiegu
- 20:55 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 20:09 NRL o szczepieniach i obniżaniu jakości kształcenia
- 19:23 Terlecki spotkał się z prezydentem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża
- 18:57 Pierwszy w Polsce położny został ”Położną na medal”
- 18:10 Francuzi wynaleźli podkoszulek, który alarmuje pogotowie ratunkowe
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 3 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 4 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 5 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 6 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 7 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych