Dane Eurostatu: najczęstsze przyczyny zgonów w Europie

Choroby układu krążenia i nowotwory są główną przyczyną zgonów w Europie. Zmniejszyła się liczba zgonów w wyniku chorób niedokrwienia serca.

Z danych Eurostatu, opublikowanych pod koniec grudnia, wynika, że w latach 2000-2008 o blisko 30 proc. zmalała liczba zgonów w wyniku wypadków transportowych i chorób niedokrwienia serca.

Główną przyczyną zgonów w każdym z państw członkowskich UE był rak, ale Węgry, Dania, Polska, Słowenia, Słowacja i Czechy są najbardziej dotknięte przez grupę chorób nowotworowych. Najczęstszą postacią raka w UE w 2008 roku były nowotwory krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc, piersi oraz tkanki limfatycznej i krwiotwórczej.

Mimo to w latach 2000-2008 w UE nastąpiła redukcja zgonów na raka o prawie 10 proc. – podaje Eurostat.

Choroby układu krążenia obejmują te związane z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi, poziomem cholesterolu, cukrzycą czy paleniem. Wśród nich najczęstszą przyczyną śmierci była choroba niedokrwienna serca. Państwa członkowskie Unii Eurpoejskiej z najwyższym wskaźnikiem zgonów z powodu choroby niedokrwiennej serca – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – to kraje bałtyckie, a także Słowacja i Węgry, podczas gdy Francja, Portugalia, Holandia i Hiszpanii miały najniższy wskaźnik.

Śmiertelność wśród mężczyzn była wyższa niż wśród kobiet we wszystkich głównych kategoriach przyczyn śmierci. Np. z powodu uzależniania od narkotyków lub alkoholu, śmiertelność mężczyzn była od czterech do pięciu razy wyższa niż kobiet. Jeżeli chodzi o zgony na AIDS/HIV czy samobójstwa, to też śmiertelność mężczyzn była od trzech do czterech razy wyższa. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH