W jesiennej sesji do Lekarskiego Egzaminu Państwowego przystępuje zwykle najwięcej osób. Jest to nie tylko sprawdzian dla świeżo upieczonych medyków, ale także dla uczelni. Pokazuje bowiem stopień przygotowania adeptów sztuki lekarskiej do wykonywania zawodu, czyli to, czy uczelnia była w stanie

Do egzaminu przystąpiło w sesji jesiennej 2392 lekarzy stażystów. Średni wynik wśród stażystów wyniósł 144,2 punktów, maksymalny - 183 punkty, a minimalny - 55 punktów. Dziewięćdziesięciu czyli 3,76 proc. zdających  nie uzyskało minimum punktów niezbędnych do zdania egzaminu czyli 111. Maksymalna liczba możliwych do zdobycia punktów wyniosła 197 - trzy zadania zostały unieważnione przez Komisję Egzaminacyjną.

Gorzej od stażystów wypadli lekarze z prawem wykonywania zawodu. Wśród 180 zdających średni wynik wyniósł 124,4 punktów (minimum - 70, a maksimum 162). Egzaminu nie zdało 45 osób czyli 25 proc. wszystkich przystępujących do egzaminu lekarzy z prawem wykonywania zawodu.

Jak wynika z dany przekazanych portalowi rynekzdrowia.pl przez dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi, Stanisława Orkisza,  najlepiej na egzaminie wypadli absolwenci Akademii Medycznej we Wrocławiu. Średni wynik uzyskany przez nich to 150,6 punktów. Zaraz za absolwentami wrocławskiej uczelni uplasowali się studenci Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie z wynikiem średnim 148,9 punktów oraz osoby, które ukończyły Akademię Medyczną w Gdańsku, które średnio uzyskały 146,7 punktów.

Zagraniczni słabiutko
Najgorzej wypadli natomiast absolwenci uczelni zagranicznych, oni uzyskali średnio 109 punktów. Drugie miejsce od końca przypadło Uniwersytetowi Medycznemu w Łodzi, którego absolwenci dostali średnio 135,8 punktów.

Wśród uczelni zagranicznych najlepiej wypadł Uniwersytet Medyczny Wiedniu, a najgorzej Państwowy Uniwersytet Medyczny w Karagandzie.

Patrząc na przynależność lekarzy do danej izby lekarskiej można pokusić się też o „geograficzną interpretację“ wyników. Okazuje się, że najbardziej dumny ze swoich stażystów może być dolnośląski samorząd lekarski, którego członkowie, lekarze stażyści uzyskali średnio 152,7 punktu.

Uczelnie różnie wypadły pod względem odpowiedzi na pytania egzaminacyjne z różnych dziedzin medycyny. Na pytania z zakresu chorób wewnętrznych najlepiej odpowiedzieli absolwenci Akademii Medycznej we Wrocławiu uzyskując średni wynik 30 punktów. Najgorzej poszło absolwentom Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, którzy średnio zdobyli 27 punktów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH