Czy więcej rezydentur oznacza więcej potrzebnych specjalistów? Czy więcej rezydentur oznacza więcej potrzebnych specjalistów?. Fot. Archiwum

MZ opublikowało we wrześniu informację o liczbie miejsc rezydenckich przyznanych na najbliższe jesienne postępowanie kwalifikacyjne na specjalizacje lekarskie. Ma ich być 5746. To rekordowa ilość w stosunku do lat poprzednich.

Nawet to nie zmieni jednak znacząco ilości tak potrzebnych specjalistów - twierdzi NIL i Stowarzyszenie ”Młody Lekarz”.

Ponadto samorząd lekarski zwraca uwagę, że przepis art. 16 ea ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która weszła w życie 1 stycznia br. jest zbyt restrykcyjny i uderza w lekarzy i lekarzy dentystów - w tych, którzy z różnych życiowo usprawiedliwionych przyczyn chcą zmienić rodzaj realizowanej specjalizacji, np. ze względu na brak predyspozycji psychofizycznych, sytuację rodzinną lub zdarzenia losowe.

- Nierzadkie są przypadki, gdy lekarz rozpoczyna specjalizację, np. z onkologii, ale obciążenie psychiczne okazuje się dla niego zbyt wielkie. Albo w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej okazuje się, że nie odnajduje się w leczeniu zabiegowym, natomiast świetnie radzi sobie z lekami - wylicza przykłady Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Jego zdaniem, praktyczne odcięcie tych osób od możliwości dalszego kształcenia jest zbyt restrykcyjne. - Zwłaszcza, że każdy pacjent chciałby leczyć się u lekarza, który jest pasjonatem danej dziedziny medycyny, a nie u takiego, który pracuje tylko dlatego, że musi gdzieś pracować - dodaje Maciej Hamankiewicz.

Wyjaśnia też, że ograniczenie wynikające z art. 16 ea ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty dotyczy także lekarzy, którzy jedynie zakwalifikowali się do specjalizacji w ramach rezydentury, ale z różnych przyczyn szkolenia nie podjęli, a co za tym idzie nie generowali kosztów.

NIL ocenia negatywnie brak możliwości zmiany specjalizacji już po jej rozpoczęciu, tym bardziej że w kształceniu modułowym zmiana specjalizacji w trakcie pierwszego modułu nie niesie za sobą żadnych konsekwencji finansowych.

- Dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MZ Jolanta Orłowska-Heitzman wymieniła z nami korespondencję , ale nie podjęła dyskusji nad przedmiotowymi przepisami, co pozwoliłoby zapewne wypracować mniej dotkliwe dla młodych lekarzy rozwiązania prawne - informuje Maciej Hamankiewicz.

Zapobiegną marnotrawieniu pieniędzy?
Jolanta Orłowska-Heitzman w trakcie odbywającego się w maju zjazdu ordynatorów i kierowników poradni reumatologicznych argumentowała, że nowe zapisy regulujące kwestie rezydentur podyktowane są względami finansowymi. - Rezygnacji z rezydentur jest dużo, a to pociąga za sobą naprawdę spore koszty - podkreślała.

Jak wyjaśnia Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministra zdrowia, nowe przepisy mają na celu zapewnienie dostępu do specjalizacji młodym lekarzom po stażu podyplomowym oraz tym, którym nie udało się do tej pory uzyskać specjalizacji I i II stopnia lub tytułu specjalisty.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH