Czy w komisji czuwającej nad przeprowadzeniem PES mają zasiąść językoznawcy?

Społeczność Lekarzy Obcokrajowców jest innego zdania niż Centrum Egzaminów Medycznych i apeluje o pomoc w rozwiązaniu problemu lekarzy cudzoziemców przystępujących do egzaminu specjalizacyjnego, którego pytania są dla nich zbyt skomplikowane językowo.

Społeczność napisała w tej sprawie list do Ministerstwa Zdrowia, poprosiła też o pomoc portal rynekzdrowia.pl. „Prosimy o pomoc w naszej krytycznej sytuacji” - napisali do nas lekarze cudzoziemcy. Przypomnijmy, że o sytuacji lekarzy obcokrajowców alarmowało Stowarzyszenie Protest PES. Jednak z tym, że pytanie egzaminacyjne są zawiłe gramatycznie nie zgodził się dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi, prof. Stanisław Orkisz. Zdaniem profesora problemu nie ma.

Według prof. Stanisława Orkisza lekarze-obcokrajowcy, skoro pracują w Polsce, a często tutaj właśnie także zdobywali wiedzę, nie powinni mieć i problemów z porozumiewaniem się w języku polskim.

– Nie było żadnych skarg. Nie widać też różnic, jeżeli chodzi o wyniki uzyskiwane przez te osoby w stosunku do ogółu zdających. Czasami, gdy ukończyli oni nasze uczelnie, nawet nie wiemy, że są obcokrajowcami, nie jest to nigdzie odnotowane. Nie ma powodów, ani podstaw prawnych żeby wprowadzić inne warunki zdawania egzaminu dla tych osób – podsumował prof. Orkisz.

Jednak lekarze obcokrajowcy twierdzą, że wielokrotnie alarmowali o swoim problemie, jednak zawsze dostawali odpowiedź, że problemu nie ma. Dlatego napisali po raz kolejny, tym razem do minister zdrowia Ewy Kopacz.

Zawiłe i rozbudowane pytania
„Obserwując wydarzenia ostatnich miesięcy odnoszące się do sprawy PES, pragniemy przypomnieć, że jako Społeczność Lekarzy Obcokrajowców odbywających specjalizację w Polsce, już od roku 2006 próbowaliśmy zainteresować odpowiednie władze trudnościami jakie stwarza testowy egzamin specjalizacyjny z interny. Zawiłe i rozbudowane pytania, na które przeznaczona była bardzo niewielka ilość czasu szczególnie dotkliwie uderzały w nas, którzy jakkolwiek znamy język polski w stopniu dobrym, to jednak pozostanie on zawsze dla nas językiem wyuczonym ze wszystkimi tego konsekwencjami” - piszą cudzoziemcy do minister zdrowia..

Lekarze twierdzą też, że skargi pisali i to m.in. do CEM.

„Napisaliśmy w tej sprawie szereg pism do byłego konsultanta krajowego Pana Prof Z. Gacionga, dyrektora CEM Pana Prof. S. Orkisza, jak również do Ministerstwa Zdrowia” – utrzymują w piśmie do nas z kolei napisanym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH