Czy w Bydgoszczy powstanie uniwersytet medyczny?

Prezydent Bydgoszczy ogłosił zamiar utworzenia uniwersytetu medycznego na bazie bydgoskiego Collegium Medicum prowadzonego przez UMK w Toruniu.

Podczas prezentacji programu „Miasto dla pokoleń” prezydent Bydgoszczy, Konstanty Dombrowicz, poinformował, że planowany jest dalszy remont Szpitala Miejskiego z wykorzystaniem środków unijnych oraz podjęcie starań o utworzenie w Bydgoszczy Uniwersytetu Medycznego.

 

Asystent prezydenta Bydgoszczy, Jerzy Woźniak, potwierdził w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że środowisko medyczne nie jest zadowolone z połączenia Akademii Medycznej w Bydgoszczy z UMK. Zaznaczył, że prezydent zasygnalizował jedynie problem, natomiast analizy na ten temat dopiero trwają.

 

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, profesor Andrzej Radzimiński z niepokojem przyjął krytyczne słowa Konstantego Dombrowicza o współpracy bydgoskich lekarzy z toruńską uczelnią. W specjalnym oświadczeniu uznał też pomysł prezydenta za nierealny. Przypominał, że „zgodnie z obowiązującym prawem tworzenie publicznej uczelni akademickiej następuje w drodze ustawy, zatem należy do kompetencji Sejmu RP, a nie organów administracji samorządowej, takich jak Prezydent Miasta Bydgoszczy”.

Rektor inaczej ocenia współpracę Collegium Medicum z UMK: „zarówno w wymiarze dydaktycznym, jak i naukowym kooperacja obu części uniwersytetu stale się rozwija i ma dobre perspektywy na przyszłość”.

Sprawa połączenia uczelni powraca co jakiś czas. 

– Teraz specjaliści od zarządzania podkreślają, że im większa organizacja, tym łatwiej o rozmytą odpowiedzialność i administracyjny chaos. Wystarczy wziąć pod uwagę posiedzenia Senatu naszej uczelni. Miasta są oddalone o 48 km, autobus z członkami Senatu jedzie półtorej godziny w jedną stronę. Ta odległość jest uciążliwa i dla pracowników i dla studentów – mówił w październiku ub. r. portalowi rynekzdrowia.pl prof. Arkadiusz Jawień i wyrażał zdziwienie, że najpierw przez 20 lat walczono w Bydgoszczy o uczelnię medyczną, a potem tak łatwo ją oddano.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH