Czy będą zmiany w organizacji rezydentur? Ministerstwo Zdrowia nad nimi pracowało... Młodzi lekarze nadal oczekują zmian w organizacji systemu specjalizacyjnego. Fot. Shutterstock

Ostry spór wokół klauzul opt-out i tempa dojścia do 6 proc. PKB na zdrowie, to nie jedyna odsłona dyskusji rezydentów z resortem zdrowia. Ponad rok temu zakończył prace zespół ds. opracowania zmiany systemu kształcenia podyplomowego lekarzy. Czy MZ zamierza wykorzystać przedstawione wówczas rekomendacje?

Młodzi lekarze nadal oczekują zmian w organizacji systemu specjalizacyjnego. Przypomnijmy, że był to jeden z zasadniczych tematów, jakim zajmował się działający w 2016 r. ministerialny Zespół do spraw opracowania zmiany systemu kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów.

- Ministerstwo miota się pomiędzy zakusami likwidacji rezydentur a ich udoskonaleniem według naszych pomysłów - mówi nam dr Jarosław Biliński, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, który reprezentował Porozumienie w zespole wypracowującym rekomendacje.

Konstanty Radziwiłł, jako minister zdrowia, w swoich niedawnych wypowiedziach dawał do zrozumienia, że rezydentura w obecnej formie - kiedy to budżet państwa finansuje pensje młodych lekarzy w trakcie specjalizacji - przeżyła się. Sugerował, że być może należałoby, jeśli nie całkowicie zlikwidować rezydentury, to ograniczyć je jedynie do specjalizacji deficytowych. Minister mówił też, że w zależności od sposobu zawarcia umowy, lekarz mógłby odpracowywać pewien czas po zakończeniu specjalizacji.

Rezydenci: sięgnijcie do naszych rekomendacji
Porozumienie Rezydentów jeszcze w kwietniu 2017 r. proponowało: - Skoro prawie nic nie zmienia się w zarobkach młodych lekarzy, jakości szkoleń i dostępności do miejsc rezydenckich, to zlikwidujmy ten system. Jak przyznawał Łukasz Jankowski, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów, propozycja była w oczywisty sposób prowokacyjna, ale wynikała m.in. stąd, że jednym z największych problemów systemu rezydenckiego pozostaje dostępność do miejsc szkoleniowych i niska jakość szkoleń w niektórych ośrodkach.

Dr Jarosław Biliński mówił nam w pierwszych dniach stycznia br.: - Nie wiem, dlaczego ministerstwo nie chce po prostu zaadaptować naszych propozycji zmian. Pewne jest, że ministerstwo nie ma spójnej strategii dotyczącej kształcenia specjalizacyjnego. Dziwi bardzo, że nie sięga do rekomendacji Zespołu i po prostu nie wdraża ich w życie. Minister Radziwiłł sam przyznał, że widzi w tych pomysłach postawienie na jakość i nałożenie też pewnych obowiązków na siebie. Jednak te zmiany wiążą się również z kosztami - małymi, ale jednak.

Pojawiały się informacje, że pewne zmiany w organizacji  systemu rezydenckiego ma przynieść znowelizowana ustawa o zawodzie lekarza. Czy resort pamięta o tamtych deklaracjach sprzed ponad roku?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH