Coraz więcej niepełnosprawnych podejmuje studia wyższe

Liczba niepełnosprawnych studentów i doktorantów na polskich uczelniach wyższych stale wzrasta. W roku akademickim 2011/2012 było ich ponad 30 tys. na 1 mln 700 tys. wszystkich studentów - poinformował wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr hab. Jacek Guliński.

Informację o dostępie osób z niepełnosprawnościami do edukacji w szkołach wyższych podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) przedstawił w czwartek (21 lutego) podczas posiedzenia sejmowych komisji edukacji, nauki i młodzieży.

Na zwiększającą się liczbę studentów niepełnosprawnych wpływ miało np. zniesienie powszechnych egzaminów wstępnych na studia i większe możliwości realizacji zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość. Znaczenie mają też nowe inwestycje realizowane m.in. z funduszy europejskich, które uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych. - Dzięki temu uczelnie zyskują odpowiednią infrastrukturę, która wspomaga i wspiera studentów niepełnosprawnych - powiedział Guliński.

Przypomniał, że w ramach ostatniej reformy szkolnictwa wyższego w 2011 roku MNiSW wprowadziło zmiany, które miały ułatwić osobom niepełnosprawnym dostęp do szkolnictwa wyższego. Stworzenie osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia i badaniach naukowych ustanowiono jednym z podstawowych zadań uczelni.

Uczelnie musiały znowelizować regulaminy studiów. W wyniku reformy minister nauki nie musi już zatwierdzać poszczególnych regulaminów, ale analizuje wprowadzane nimi zmiany.

Uczelnie ustalają np. wysokość i tryb przyznawania stypendiów specjalnych dla osób niepełnosprawnych. - Oczywiście nie są one szokująco wysokie, ale dotyczą szerokiego grona osób. Otrzymało je prawie 28 tys. studentów i doktorantów - powiedział minister Guliński. - Przez ostatnich kilka lat warunki uczestnictwa studentów i doktorantów z niepełnosprawnością w procesie kształcenia zmieniły się diametralnie, ale mamy jeszcze wiele do zrobienia zarówno w zakresie finansowania jak i organizacji studiów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH