Chirurgia on-line z poznańskiej kliniki otolaryngologii Endoskopia to technika wykorzystywana już powszechnie w otolaryngologii. Fot. archiwum RZ (zdj. ilustracyjne)

Kamery makro pokazujące obraz z bloku operacyjnego i mikro - zamontowane m.in. w endoskopach transmitowały w środę (30 listopada) dwie operacje z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Transmisja z sal operacyjnych odbyła się w ramach Drugiego Europejskiego Dnia Chirurgii na Żywo w Laryngologii. Przebieg operacji można było obserwować za pośrednictwem internetu. Poza poznańską kliniką, w ramach wydarzenia, transmisje były prowadzone łącznie z 22 operacji odbywających się w 10 europejskich klinikach.

Profesor Witold Szyfter z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu powiedział PAP, że tego typu sesje służą nie tylko lekarzom laryngologom na całym świecie, ale także studentom medycyny, którzy chcieliby w przyszłości poświęcić się tej specjalizacji.

- Takie sesje umożliwią nauczanie za darmo; edukacja jest bardzo droga, wyjazd lekarza na kurs specjalizacyjny w chirurgii to wydatek ok. 5 tys. zł. Tutaj ten lekarz jest w swojej dyżurce lekarskiej, w swoim mieście, w swoim szpitalu i za darmo widzi wszystkie szczegóły operacji - powiedział.

Dodał, że obecność kamer na sali nie ma większego wpływu na przebieg operacji. - Oczywiście chirurdzy operujący zwracają uwagę, żeby nie zasłaniać pola operacyjnego, ale same kamery są też odpowiednio rozmieszczone, żeby widok był jak najlepszy. Mimo to operacja przebiega według tych samych zasad, jak operacja każdego innego dnia - zaznaczył prof. Szyfter.

Profesor tłumaczył, że podczas tego typu transmisji wykorzystuje się kilka rodzajów kamer, w tym tzw. kamerę makro, która pokazuje całe pole operacyjne bez powiększenia. Wykorzystywana jest również dodatkowa kamera, która pokazuje całą salę operacyjną i kolejna - wmontowana w mikroskop operacyjny, albo endoskop i wówczas możliwy jest obraz powiększony.

Pierwsza operacja transmitowana z poznańskiej kliniki pokazywana była z wykorzystaniem techniki makro: kamera znajduje się nad stołem operacyjnym, nad głowami chirurgów, ale możliwe było również powiększenie obrazu.

- Pierwsza operacja dotyczyła chorego ze średniozaawansowanym rakiem krtani. W wielu ośrodkach takie zaawansowanie kwalifikuje pacjenta do całkowitego wycięcia krtani, co dla pacjenta oznacza dramat i katastrofę, bo taki pacjent bardzo przeżywa, że zostaje mu odebrany narząd głosu - tłumaczył Szyfter.

Dodał: - My natomiast tutaj pokazujemy, jak można zoperować krtań, usuwając ten guz radykalnie i zrekonstruować krtań z pozostałych tkanek, jakie są w krtani. To nie są operacje często wykonywane, można powiedzieć, że unikalne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH